| Marius99ful a întrebat:

Ma aflu intr-o situatie dificila la munca si mi-ar prinde bine ajutorul vostru. Pe data de 20.02. 2020 am incheiat un contract de munca pe perioada nedeterminata la o companie (...), fiind specificat in contract faptul ca sunt 90 de zile in proba, perioada in care pot demisiona fara a intra in preaviz (20 de zile). Pe 17 martie, am intrat in somaj tehnic iar pe 15 iunie am reînceput activitatea. Intrebarerile mele sunt urmatoarele: In timpul somajului tehnic trec si zilele de proba? Pot demisiona fara a intra in preaviz? M-ar ajuta enorm aceste informatii. Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Perioada de somaj tehnic nu se include in perioada de proba, in aceasta perioada de somaj tehnic nu se pot verifica aptitudinile. Conform prevederilor Codului muncii, republicat în 2011, citez:
„ART.31. (1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la încheierea contractului individual de muncă se poate stabili o perioadă de probă de cel mult 90 de zile calendaristice pentru funcţiile de execuţie şi de cel mult 120 de zile calendaristice pentru funcţiile de conducere."
Avand in vedere perioada lucrata si prevederile citate rezulta ca ai lucrat sub 30 de zile asa ca poti sa-ti dai demisia printr-o simpla instiintare si fara sa fie nevoie de motivare.

| mgtow a răspuns:

Nu ar trebui sa ruleze vechimea in somajul tehnic, deci poti pleca fara preaviz si asa la locul nou de munca nu le pasa ce ai facut inainte. Avand nevoie de muncitori te angajeaza direct

| Marius99ful explică (pentru mgtow):

Multumesc! Alte pareri?

| CodrutElian1990 a răspuns:

Pai ce zile de proba ai facut in somajul tehnic? Zilele de proba trebuie sa fie efective.
In plus, dupa perioada de proba trebuia intocmit un document care se punea la dosar ca ai trecut perioada de proba.
Dar cel mai sigur este sa intrebi angajatorul cand se termina perioada de proba, deoarece este singurul in masura daca perioaa de proba s-a terminat sau nu.