| Ioana6758 a întrebat:

Bună ziua! Mi-am pierdut buletinul. În momentul actual locuiesc cu bunica de pe tată, părinții mei sunt divorțați și mama are custodia. Din cauza unor probleme de familie nu mai țin legătura cu mama, pot să-mi refac buletinul doar cu ajutorul bunicii sau e nevoie și de semnătura mamei?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, daca bunica este proprietara locuintei in care stai.
Trebuie sa mearga cu tine la evidenta populatiei, avand actul ei de identitate, actul de proprietate in original si copii de pe cele doua.

| darrio2007 a răspuns:

Poti doar daca bunica este proprietara locuintei in care stai cu ea. Si trebuie sa dea semnatura ca te ia in spatiu.

| darrio2007 a răspuns:

Mai intai trebuie sa declari buletinul pierdut, in Monitorul Oficial.

| Ioandelasal a răspuns (pentru darrio2007):

Nu este necesar, pierderea cartii de identitate nu se mai publica in M.Of.

| darrio2007 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu stiam asta. Nu am mai schimbat demult C.I.

| Ioandelasal a răspuns (pentru darrio2007):

Nici o problema, omul cat traieste tot mai invata cate ceva, mai toti suntem la fel, sigur cu exceptia celor care nu vor sa mai invete.

| Sophieka a răspuns:

Daca bunica are propriul ei imobil nu trebuie decat sa mergi cu bunica la politie (prin programare in prealabil) pentru un nou buletin.
Trebuie ca bunica ta sa aiba la ea buletinul ei original, copie dupa buletin, contractul de vanzare - cumparare al imobilului pe care il detine in original si o copie, actul de casatorie sau divort dupa caz de barbatul ei sau daca este vaduva si a ramas casatorita, nu stiu daca trebuie vreo dovada precum ca el e decedat. Eventual puteti da un telefon la evidenta populatiei si va lamuriti.
Mai ai o taxa de platit acolo pentru noul buletin si sa completati fisa care v-o da la ghiseu pentru buletin.

| Sophieka a răspuns:

Asa cum spune Darrio, sa declari mai intai buletinul pierdut.