| apetcu a întrebat:

Buna ziua,

Numele meu este Andrei Petcu. Am facut o fapta regretabila in seara zilei de craciun, si anume m-am urcat la volanul masinii mele sub influenta bauturilor alcoolice.

Drept urmare, la un control de rutina pe bulevardul Beijing am fost depistat cu un grad de alcoolemie de 0.9 g/l alcool pur în aerul expirat. Controlul de rutina a avut loc in jurul orei 22.

Am fost condus la INML Bucuresti unde am stat aproximativ 3 ore. Dupa ce am acceptat sa mi se prevaleze probe de sange am fost condus la Brigada Rutiera Bucuresti unde am fost tinut pana la ora 4 dimineata, timp in care am fost pus sa astept pana sa semnez mai multe foi de hartie si sa dau o declaratie.

Oboseala, alaturi de ingrijorare si lipsa unei persoane cu care sa ma sfatuiesc au fost aspecte care m-au facut sa decid ca nu este potrivit sa dau la acel moment o declaratie. Prin urmare, am refuzat sa furnizez orice informatie.

Am fost scos din unitatea de politie pe la 4 dimineata si mi s-a spus sa astept si ca mi se face dosar penal. Mai multe informatii nu am primit. Permisul mi s-a spus ca va fi anulat.

La ce trebuie sa ma astept? Care sunt urmarile faptei mele?

Răspuns Câştigător
| carmmen a răspuns:

Salut!

Dacă rezultatul arată o concentrație de peste 0, 40 mg/l alcool pur în aerul expirat, esti obligat să te supui recoltării de probe biologice pentru a se stabili nivelul de alcool în sânge, lucru pe care l-ai si facut, de altfel.

Indiferent de nivelul de îmbibație alcoolică depistat în sânge, se deschide dosar penal în cadrul căruia vei fi cercetat pentru săvârșirea infracțiunii prevăzută de art. 336 Cod penal, respectiv conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.

Dacă se stabilește că îmbibația alcoolică este de sub 0, 80 g/l alcool pur în sânge, cauza se clasează.

Dacă rezultatul se situează peste pragul menționat anterior, dosarul își continuă cursul – se administrează probe, vei fi citat în vederea participării la audieri, vor fi citate persoanele pe care le-ai avut alături în autoturism – și de aici începe să se resimtă o mai mare nevoie de a beneficia de ajutor de specialitate din partea unui avocat specializat în materia dreptului penal, respectiv alcoolemie la volan.

Caută pe avoalcool.ro ori pe avocatnet.ro situatii similare si vezi exact ce s-a intamplat si ce solutii se pot dispune in dosare. Sunt materiale publicate pe aceasta tema - doar trebuie sa cauti.

https://avoalcool.ro/......e-astepti/

https://avoalcool.ro/......-la-volan/

https://www.avocatnet.ro/......%9Be.html/

| mi25 a răspuns (pentru carmmen):

Ai copiat exact - cu greseala - de pe primul site prezentat: Indiferent de nivelul de îmbibație alcoolică depistat în sânge, se deschide dosar penal în cadrul căruia vei fi cercetat pentru săvârșirea infracțiunii prevăzută de art. 336 Cod penal, respectiv conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.
Din aceata fraza se deduce ca si la o concentrație de 0, 01 mg/l alcool pur în aerul expirat, se deschide dosar penal.

| carmmen a răspuns (pentru mi25):

Nu este absolut nicio greseala. Totul este corect redat. Ajungi la INML pentru recoltarea de probe biologice atunci cand rezultatul aparatului etilotest arată ca ai o concentrație de peste 0, 40 mg/l alcool pur în aerul expirat. Buletinul de analize in care este redat rezultatul probelor, ca regula, apare dupa cateva luni de zile - 4-6 luni. Dupa INML ori spital, dupa caz, esti condus la brigada rutiera pentru a fi intocmite formalitatile pentru deschiderea dosarului penal. Ai posibilitatea sa dai sau sa te prevalezi de dreptul de a nu da o declaratie. Abia cand apare rezultatul, organele de urmarire penala dispun asupra dosarului, si anume daca continua urmarirea penala ori claseaza cauza.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei avea dosar penal pentru conducere sub influenta alcoolului si poti fi condamnat, conform Codului penal, citez:
"ART. 336.Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0, 80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă."
Indiferent ce condamnare primesti permisul de conducere iti va fi anulat si vei putea obtine altul in termen de cel putin 6 luni de la executarea condamnarii sau de la plata amenzii (daca esti condamnat la amenda penala) sau a trecut 1 an de la ramanerea definitiva a condamnarii cu suspendarea executarii pedepsei.

| darrio2007 a răspuns:

Si esti deranjat ca te-au tinut atata timp pe acolo?
Ti-ai facut-o cu mana ta.
Permis anulat, procese si sa ai noroc daca nu intri si la mititica, in functie de gradul de alcoolemie.
Nu ma bucur pentru tine dar o meriti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un dosar penal. Un judecător va hotărî ce pedeapsă vei primi. Cel mai probabil închisoare cu suspendare daca nu ești recidivist.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce a fost in capul tau cand te ai urcat beat la volan? Presupun ca nimic. Ai facut vreun accident sau doar te a oprit politia la un control ai suflat in etilotest si asta a fost te au săltat, toate stirile atit la radio cit si la televizor sunt despre tragediile de pe șoselele patriei deoarece românii sunt inconstienti nu toti, dar mai sunt specimene ca tine care urcă băuti la volan, atit barbatii cit si femeile au fost prinse de politisti băute la volan, la ce trebuie sa te astepti? Sa plătesti după faptele tale ce decide judecatorul politia ei stiu daca scapi de inchisoare sau o faci.

| nevermatch a răspuns:

Depinde ce noroc ai. daca vei primi amanarea aplicarii pedepsei nu o sa ti se anuleze permisul, daca vei fi condamnat cu suspendare iti va fi anulat.

| apetcu explică:

Va multumesc tuturor pentru raspuns! Pana la urma am apelat la avocatii avoalcool.ro. Am inteles ca sunt cei mai buni din Bucuresti pe treaba asta.

Va doresc un An Nou plin de prosperitate, armonie si sanatate!