| Petru199 a întrebat:

Bună ziua prieteni!
cine îmi poate răspunde la intrebarea mea dau fundă, deci cît timp se permite să stai în Romania cu o mașină cu numere din lituania?
Mersi!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa stai cat vrei dar ai dreptul sa circuli legal doar 90 de zile, conform art.82, alin.4 din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Autovehiculele, tractoarele agricole sau forestiere şi remorcile înmatriculate în alte state, deţinute de persoane care au sediul sau domiciliul în România, pot fi conduse pe drumurile publice pe o perioada de maximum 90 de zile de la introducerea acestora în ţară, dacă sunt asigurate pentru cazurile de răspundere civilă ca urmare a pagubelor produse prin accidente de circulaţie."

| Petru199 explică (pentru Ioandelasal):

Daca sincer nu am prea inteles raspunsul tau, (Poti sa stai cit vrei dar ai dreptul sa circuli doar 90 de zile) Eu vreau sa iau o masina o tin 180 de zile in moldova dupa aia trebuie sa o scot din tara si vreau sa stiu daca este posibil ca sa trec cu ia in Romania si sa o las acolo 180 de zile dupa ma reintorc cu ia in moldova, deci eu nu vreau sa circul prin Romania da sa o tin intr-o incapere undeva timp de 180 de zile.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Petru199):

Tu esti cetatean al Republicii Moldova sau cetatean al Roamniei? Si unde ai domiciliul stabil, in R.Moldova sau in Romania?

| Petru199 explică (pentru Ioandelasal):

Cetatean al Republicii Moldova, domiciliul stabil in R.Moldova

| Ioandelasal a răspuns (pentru Petru199):

Nu cunosc legislatia rutiera a R.Moldova, ti-am raspuns tinand cont de legislatia romana, avand in vedere ca n-ai specificat in intrebare asta.
In acest caz poti lasa masina in Romania si apoi sa circuli cu ea, bineinteles daca ai actele in regula, inclusiv asigurare si daca legislatia R.Moldova permite aceasta.

| Petru199 explică (pentru Ioandelasal):

Сeea ce am intrebat eu nu are nimic legatura cu legislatia R. Moldova, pe mine ma intereseaza in Romania cit timp se permite sa stai cu o masina straina.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Petru199):

Fiind cetatean strain poti sta in Romania, cu masina, atata timp cat ai drept sa stai si tu.

| Petru199 explică (pentru Ioandelasal):

Da daca o sa las masina in Romania si eu o sa vin in Moldova, o pot lasa macar 180 de zile?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Petru199):

Da, o poti lasa.

| Petru199 explică (pentru Ioandelasal):

Mersi mult, m-ai ajutat enorm cistigul este al tau.

10 răspunsuri:
| WestsideMTFK a răspuns:

Pai sa zicem ca ai voie tot 90 de zile, ca in vechiul cod. Te opreste politia... tu spui ca ieri ai intrat in tara... cum verifica ei? avand in vedere ca nu se mai stampileaza pasapoarte sau buletine la vama.