| Ririru a întrebat:

Prin incetarea contracului de munca, pentru abatere disciplinara, angajatorii au dreptul sa opreasca bani angajatului pe zilele de concediu neefectuate? Stiu ca la incetarea contactului de munca, banii pe concediul de odihna care nu a fost luat, ii se cuvin angajatului, indiferent daca este dat afara sau isi da demisia. Exista vreo lege in care angajatorul poate opri acesti bani? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Angajatorul are dreptul dreptul de a efectua o retinere din salariu cu titlu de daune cauzate de abaterile disciplinare ale salariatului numai in conditiile expres precizate de lege (Codul muncii) :
Art. 169

(1) Nicio reţinere din salariu nu poate fi operată, în afara cazurilor şi condiţiilor prevăzute de lege.

(2) Reţinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă şi exigibilă şi a fost constatată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă.

Detalii: https://legeaz.net/legea-53-2003-codul-muncii/art-169

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu au dreptul sa retina banii pentru concediul neefectuat decat in cazul ca angajatul a produs pagube si numai pentru acoperirea acestora.
Daca nu este cazul atunci angajatorul este obligat sa plateasca suma cuvenita concediului de odihna neefectuat. Daca nu plateste poate fi dat in judecata.