| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua. Sora mea mai mica m-a amenintat cu cutitul de mai multe ori, cu bataie, agresiva verbal, e nebuna nu se controleaza. Ma uraste foarte mult, fara motiv. Este in varsta de 27 de ani si a stat pe langa mama care e profesor, deci a invatat mai multi ani si e foarte ingamfata si agresiva fizic si verbal. As vrea sa fac o plangere la politie, in care sa explic ca nu e stabila mental si despre lucrurile acestea foarte foarte grave - ca spre exemplu amenintari cu cutitul. Se poate fara dovezi? Ca doar nu am filmat-o. Plus de asta, cum am spus ceilalti membri ai casei o protejeaza, stiind-o nebuna, insa eu am trecut in trecut prin mai multe traume, viol, bataie prieten, si as vrea cand identific un agresor sa il raportez la politie, poate salvez viata cuiva. Ce trebuie declarat la politie, mai ales daca nu vreau sa se inceapa ancheta? (O fac ca aparare pentru ziua cand nu o sa ma mai pot apara, din ce in ce mai violenta este; nu as vrea ancheta pentru ca mama m-a amenintat la randul ei sa nu merg la politie)

Răspuns Câştigător
| SpoiledBrat a răspuns:

Dacă o femeie de 27 ani ți se pare mică în mod clar ai și tu boli grave

| AlyRO a răspuns (pentru SpoiledBrat):

Nu o consideră mai mică, e sora ei mai mică, deci ea este mai în vârstă decât femeia de 27 de ani.

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Intrebarea asta cand o stergi? Ca ai mai postat-o de doua ori si ai „sters-o."

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

O sterg cand iese scandal fara motiv sau nu se intelege intrebarea. nu stiam ca nu dispare, intelegi?

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce mai postezi intrebari daca apoi le stergi? Pari sa nu ai nevoie de raspunsuri.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

E aceeasi intrebare

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu prea se potriveste ce vrei tu.
spui ca vrei sa o reclami pe sora ta, dar nu vrei sa inceapa ancheta! Politistii trebuie sa urmeze o procedura.Dooar pe baza declaratiei tale NU pot actiona in nici un fel
Daca vrei sa te salvezi pe tine si sa o salvezi pe sora ta va trebui ca in momentul in care devine agresiva sa suni la numarul de urgenta.Va veni politia, salvarea, o va lua pe sora ta, ii va face o evauare si ii va da un diagosnic.

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

Am sunat a venit si au plecat. Ea a zis ca nu a facut nimic.

| johnnny123 a răspuns:

"Ce trebuie declarat la politie, mai ales daca nu vreau sa se inceapa ancheta?"

Păi și atunci ce vrei să se întâmple ca urmare a plângerii?

"O fac ca aparare pentru ziua cand nu o sa ma mai pot apara"

Deci ce măsuri aștepți să ia poliția ca să te protejeze, dacă nu vrei să înceapă nicio anchetă?

| Lupică27 a răspuns:

E posibil sa aiba lipsa de ciocan si de acolo agresivitatea asta, sau daca nu o fi avand ceva pe bibilica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La vârsta ei de (27)de ani dacă îți face astfel de amenințări sa ști ca nu este Absolut deloc normala trebuie sa iei măsuri serioase în privința ei. Denunță la poliție căci nu este normal astfel de amenințări ori și cine ar fi și ți-ar spune una ca asta Doamne Dumnezeule ferește...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, pronanil e schizofrenica ca am inteles ca asa se comporta sunt violenti si aberanti plus de asta nu toti au halucinatii sau mai stiu eu ce

| nukeyly a răspuns:

Pai e simplu ramai victima in locatie o viata, dupa o vreme poate te trezesti cu cutitul in tine de XYZ de ori, ca se poarta
https://www.youtube.com/watch?v=WTLtWb2Lygo
sau pleci din locatie in cel mai scurt timp si nu te uiti inapoi, decat la vremea mostenirii daca merita.

Politia vine, constata, o lalaie prin hartii si proceduri neinventate si n-o sa-ti teleporteze sora din casa, s-o inchida 500ani pe o insula pustie inconjurata de rechini, crocodili turbati si serpi zburatori neveninosi dar agresivi pentru ca urasc tot ce misca, sa fi tu vesela.

A treia varianta ramai doar tu in locatia actuala.
Meet Joe Black 1998 Official Trailer #1 - Brad Pitt, Anthony Hopkins
https://www.youtube.com/watch?v=_zIOjl93WrU

https://www.imdb.com/title/tt0119643/
Meet Joe Black 1998__2h 58m_rating 7.2/10
Un film de top din top ten ever made.

| Lidia09 a răspuns:

Stai așa, dacă ea are 27 de ani atunci tu ești mai mare(cel puțin eu așa am înțeles din cele scrise de tine) De ce mai stai cu ea? Dacă Plecă și trăiește separat de ea. Ignor-o, asta va mai calma lucrurile, vorbește dacă îți pune vreo întrebare, dar nu-i oferi multă atenție. Caută-ți de treabă și nu sta cu ea dacă nu te place. Dacă caută ceartă depărtează-te de ea, ca scuză poți să folosești că ai uitat apa la baie sau n-ai răspuns la un mesaj și fugi de discuții cu ea. Ar trebui să te ții departe de oamenii nebuni.

| Lidia09 a răspuns:

Și clipul nu-l șterge, ține-l ca compromat în caz de, (chiar sper să nu ai nevoie de el). Dar dacă ea devine mai nebună dacă o ignori spune-o la părinți, dacă ei nu acționează fă-o tu pentrucă ea în partea ta acționează!

| DarknLight a răspuns:

Pentru astfel de cazuri se anunță salvarea, psihiatrul și dacă comportamentul ei degenerează, salvarea va aduce și poliția.

Și da, recomand să o faci, dacă lucrurile o iau razna. Oricât ne-am iubi familia, să știi că tot familia e răspunzătoare dacă, să zicem, sora ta ar ucide pe cineva și apoi ea s-ar sinucide, familia ta ar fi trasă la răspundere în locul ei asta în cazul în care ar ucide pe un străin, prieten sau vecin, însă dacă cea ucisă ar fi chiar familia ta, ce vei face?!
Ar fi cazul să acționezi deci.
Un om cu probleme psihice sau de natură psihică, nu "nebun"ci doar un om cu probleme psihice, are nevoie de un psihiatru, de un consult apoi tratament și de supraveghere constantă și pentru acel om cu probleme psihice tot familia lui dă răspundere.