| AnamariaFary1 a întrebat:

Buna ziua! Soțul meu împreună cu fosta sotie au donat casa lor după divorț băiețelului lor.Si noi vom avea un copil împreună.Are vreun drept la casa lor?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Baiatul vostru nu are nici un drept la casa donata, nu era nascut atunci cand s-a facut donatia.
In schimb va avea dreptul la mostenire aspra bunurilor existente la data decesului sotului.

| Violleta2022 a răspuns:

Legal nu aveti nici un drept la casa lor, fiindca nu a-ti participat cu nici un ban la cumpaarea casei si nici nu ati fost co-propietara la casa lor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, nici un drept.

| relian a răspuns:

Copilul tau cand o sa fie matur va putea cere si el partea din acea casa, asta daca taicasu n-o sa mai fie.
Avind in vedere ca este donatie, aia se poate ataca in justitie.Dar pana atunci poate n-o sa mai fie cazul, ala o sa vinda casa si cruce, ura si la gara, nu mai poate actiona pe nimeni nicaeri.

| mi25 a răspuns:

1. Parintii pot sa dispuna cum vor de proprietatile pe care le au, atata timp cat sunt in viata.
2. Chiar si pentru dupa moarte pot lasa acte: donatie, testament etc. pentru averea pe care o au la momentul decesului, cu exceptia partii rezarvatare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Băiatul tău va fi moștenitor doar pe ce va avea soțul tău când va muri. Sau va fi moștenitor pe ce vei avea tu când vei muri. Casa de care spui nu mai există pentru el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca fapt divers - el după divorț a rămas fără nimic și tu îl iei de bărbat? Și mai vrei să faci și copil cu el?

| Alex1322 a răspuns:

Mostenirea este dupa ce mor parintii din ce au avut proprietate. Deci daca nu mai are pe numele lui, nu ii da.