| alecsandruelena a întrebat:

sunt insarcinata in 2 luni si lucrez la o firma din mai.am o sarcina cu problema si am stat in concediul medical o luna, am anuntat la servici, am dus concediile medicale si seful mi-a spus ca le aduc degeaba ca nu are ce sa fac cu ele.si nici nu vrea sa imi mai dea adeverinte ca sunt angajata si ca imi plateste contributiile.presupun ca mi-a inchis cartea de munca.are dreptul? ce pot sa ii fac? precizez ca nu mi-a dat nici un ban cat am stat in concediu medical.va multumesc, astept raspunsuri

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incearca sa rezolvi problema pe cale amiabila. Spune-i sefului ca nu a procedat bine si ca trebuie sa-ti plateasca timpul cat ai fost in concediul medical, mai ales ca firma plateste numai primele 10 zile lucratoare, restul este platit de CAS. Nu avea dreptul si nu putea sa-ti desfaca, pe timpul concediului medical, contractul individual de munca(nu mai exista carnet de munca de la 1.01. a.c). Daca nu-ti da indemnizatia de concediu medical poti sa dai firma in judecata. Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să treacă minim 3 luni pentru a se putea plăti concediul medical. Mergi la Forțele de Muncă și faci acolo o sesizare în acest sens.
Sănătate multă!
Pa, pa.

| MMihai a răspuns:

Vorbește la judecătorie cu niște avocați și păstrează legătura cu ăla care îți pare mai inteligent!

| gigel68 a răspuns:

Vorbeste cu un jurist sau cu un avocat. fa o plangere la itm. poate nici macar nu ai fost angajata. sau poate ti-a expirat perioada de proba. carti de munca (din cate stiu) nu se mai folosesc, evidenta e computerizata.

| gigel68 a răspuns:

@Mihaidavidoglu1954, dupa anul de la nick consider ca ai o varsta. cel care pare mai inteligent o sa iti insele asteptarile, din proprie experienta iti spun ca toti ratatii de avocati par foarte inteligenti, se imbraca bine si cara dupa ei o servieta goala.

| fif2002 a răspuns:

Ar trebui sa vb cu un avocat, incearca sa obtii un sfat pe www.avocatnet.ro

| chrystyan21 a răspuns:

Cartea de munca nu se mai foloseste in ziua de azi, din anul 2011 cartea de munca se prda angajatului, normal nu are nici un drept sa-ti inchida cartea de munca fara sa te anunte in prealabil ca ai fost disponibilizata sau ca ti-au incheiat contractul de munca. Mergi la ITM si spune-le ca vrei sa verifici, daca societatea respctiva ti-a platit cotizatiile la zi, daca nu ti le-a platit fa o reclamatie. Uite daca vrei iti dau eu o adresa cu un forum unde iti vor raspunde niste avocati, consilieri juridici sau persoane specializate in functie de problema pe care o ai. Vrei?