| sorinpetru76 a întrebat:

Buna ziua, tatal meu are ajutor social/venitul minim de incluziune(nu stiu care din ele) iar sora lui vrea sa ii dea un logan din 2005. Pe internet scrie ca ai voie sa detii masina dar sa fie mai veche de 10 ani, dar el in continuare zice ca n are voie (ca cele de la primarie ai zis ca nu). Stie cineva pana la urma cum este, daca poate sa mai primeasca acest ajutor daca are o masina?
Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Lista bunurilor care conduc la excluderea acordării VMI (VENITUL MINIM DE INCLUZIUNE):

Stabilirea dreptului la venit minim de incluziune se realizează ţinându-se seama de bunurile familiei sau, după caz, ale persoanei singure.

Bunurile ce conduc la excluderea acordării VMI sunt următoarele:

A. Bunuri imobile

Clădiri, alte spații locative în afara locuinței de domiciliu, precum și terenuri situate în intravilan cu suprafața de peste 1.200 mp în zona urbană şi 500 mp în zona rurală, în afara terenurilor de împrejmuire a locuinței și a curții aferente.

Persoana sau familia care deține, pe lângă locuința de domiciliu, o cotă parte dintr-o altă clădire/spațiu locativ/imobil poate beneficia de venit minim de incluziune indiferent de mărimea cotei, dacă prin această posesiune nu poate valorifica bunul respectiv.

B. Bunuri mobile

Mai mult de un vehicul cu o vechime mai mare de 10 ani, cu drept de circulație pe drumurile publice.
Autovehicul cu drept de circulație pe drumurile publice cu o vechime mai mică de 10 ani, cu excepția celor utilizate si/sau adaptate pentru transportul persoanelor cu dizabilități.
Șalupe, bărci cu motor, iahturi sau alte tipuri de ambarcațiuni, cu excepția celor necesare pentru transport în cazul persoanelor care locuiesc în aria Rezervației Biosferei Delta Dunării.

tu ai dreptate in acest caz, are drept la o masina mai veche de 10 ani, asa reiese de pe pagina ministerului muncii!

de aici am extras continutul : https://mmuncii.ro/......ian-poster

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu îi mai dă ajutor social daca are masină.