| Impact25 a întrebat:

Buna ziua TPU
la un accindent cu un autobuz fara nicio o victima cu alcolemie 2.5 in sange fara alte abateri se face pusacarie se suspenda permisul pe viata sau ce se intampla?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Desi nu spui banuiesc ca este vorba de soferul autobuzului, desi la o asemenea alcoolemie soferul ar fi trebuit sa fie in coma alcoolica.
Va fi cercetat penal si poate fi condamnat la inchisoare de la 1 an la 5 ani, de obicei se da cca 2 ani cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei si se anuleaza permisul. Il va putea obtine, daca reuseste la teste, dupa trecerea a cel putin 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.

| Impact25 explică (pentru Ioandelasal):

Nu tati a intrat intr-un autobuz si era beat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Impact25):

Consecintele faptei sunt aceleasi. Ti-am spus ca permisul se anuleaza si poate obtine un alt permis, dupa sustinerea testelor. Fiind infractor primar aproape sigur pedeapsa va fi cu suspendarea executarii.

| Impact25 explică (pentru Ioandelasal):

Am uitat sa specific ca era singur in masina si nu avea nici asigurare

| Ioandelasal a răspuns (pentru Impact25):

N-are importanta, lipsa asigurarii constituie doar contraventie si pentru aceasta o sa fie amendat.

| suntserios a răspuns (pentru Impact25):

Il astepata zile grele, dosar penal si plata tuturor stricaciunilor produse.

Un inconstient si un criminal pe strazi, sa nu te mai urci in viata ta intro masina in care este el la volan

| Impact25 explică (pentru suntserios):

Alti omoara oameni fasa sa fi consumat alcool...a avut noroc cu centura ca daca nu era mort a intrat cu 90 km la ora si masina doar fata stanga s-a spart

suntserios
| suntserios a răspuns:

Permis suspendat si dosar penal.

| Impact25 explică (pentru suntserios):

Il poate suspenda pe viata?

| suntserios a răspuns (pentru Impact25):

Nu se suspenda pe viata, din pacate

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Din pacate nu i se va suspenda permisul pe viata si nici nu va face puscarie...Cu alcolemia asta_personal nu cred ca e reala _a fost un pericol pentru oricine.