| Lawerence a întrebat:

Bună ziua TPU!
Un prieten bun de-al meu are o problemă destul de mare pot spune eu. De fapt familia lui.
Cer seriozitate, vă rog!
Să răspundă doar cei ce se pricep!

Părinții lui acum 3 ani au făcut mai multe împrumuturi în bancă, au achitat ratele lunare pana la un moment dat când s-au oprit din a achita. Au primit facturi după facturi și la un moment dat au fost dați în judecata. În executare silită ca apoi după o vreme în urmărire silită. Țin sa menționez ca părinții lui nu au bunuri pe numele lor (pământ, casa, mașina etc).
Unde se poate ajunge pana la urma urmei? Care poate fi cea mai rea situație unde pot ajunge părinții lui?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus banca o sa puna poprire pe veniturile banesti ale parintilor, respectiv salarii sau pensii, avand in vedere ca nu au alte bunuri executabile silit. Pentru mai multe datorii poprirea poate fi de cel mult 50% din salariile/pensiile nete.

| Lawerence explică (pentru Ioandelasal):

Părinții lui nu sunt în țară.
Au acumulat datorii în valoare de 18.000 lei. Au plătit undeva la circa 3.000 de lei acum aproape 1 an și de atunci pe un cont bancar deschis pentru ei.

| Lawerence explică (pentru Lawerence):

Și de atunci nu au mai achitat 1 ban.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Lawerence):

Se poate solicita recunosterea hotararii judecatoresti si in strainatate si sa se puna poprire pe salariile lor de acolo.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă au conturi în bănci, ele vor fi blocate. Dacă au venituri legale, se va puner poprire lunară pe o treime din aceste venituri.

| gabicoo a răspuns:

Cea mai rea situație e pârnaia!