| Cristina93240 a întrebat:

Bună ziua tuturor șoferilor! Rog seriozitate maximă și abțineri de la comentarii răutăcioase sau fără rost!
Problema mea este următoarea: Am fost oprit de un echipaj de poliție civil in Paris, având o alcolemie in aerul expirat de 0, 65, după o noapte petrecută in celula permisul mi-a fost reținuț fara a primi prea multe detalii, decât ca va fi trimis in România si îl voi putea ridica de acolo, si cazul imi este discutat in instanța in luna Septembrie a acestui an. Aveți careva cunoștința de cauza? Pe câta vreme imi este reținut permisul? Voi putea ridica permisul din România? In cat timp este trimis din Franta in România? Voi putea conduce in România? Se pot aplica si legile românești daca fapta a fost făcută in Franta? Va rog din suflet am nevoie de niște răspunsuri de la un avocat sau de la cineva care a trecut prin asa ceva. Mulțumesc! O zi buna tuturor

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Permisul este retinut pe perioada scrisa in legile franceze dar de catre politia din Romania pentru ca politia fracenza este obligata sa trimita permisul impreuna cu actele juridice legale, in Romania prin ambasada. Vei putea ridica permisul si conduce dupa expirarea perioadei asta pentru ca fapta este prevazuta si in legile romane. Daca nu era prevazuta in legile noastre, scapai. Singurul avantaj este ca daca legea franceza prevede 5 luni suspendare, in Romania nu se poate decat 3 luni si vei primi acele trei luni.

| Cristina93240 explică (pentru Salontanul):

Deci permisul este trimis in România si va fi reținut pentru 3 luni?

| Salontanul a răspuns (pentru Cristina93240):

Asta am scris si mai sus.