| idanna a întrebat:

V-as ruga frumos daca stiti sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema. Acum 2 luni tatal meu a decedat. Mama vrea sa facem succesiunea notariala. Bunurile ramase dupa moartea tatalui sunt un apt de 2 camere si un garaj.(doar parintii mei au locuit in acest apt. deoarece eu si sora avem domiciliu in alt oras.) Inainte de a apela la un notar am incercat sa ne documentam pe internet si am gasit o informatie cum ca se fac si succesiuni gratuite(daca nu a trecut mai mult de 6 luni de la deces). Oare este adevarat?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, se plateste onorariul notarial, TVA de 19% la acesta (daca notarul este platitor de TVA) si taxa pentru inscrierea dreptului de proprietate asupra imobilelor (apartament si garaj) in Cartea funciara.
Vezi detalii si poti calcula costul succesiunii si aici:
https://legeaz.net/utile/calculator-taxe-succesiune

| mihai69 a răspuns:

Perfect adevărat. Bine, există niște taxe notariale, dar nu și pe bunurile moștenite, ci doar pe procedură. Sunt rezonabile.

| Yuoia a răspuns:

Nu, nu este gratuita. Dar daca se face in termenul indicat, sunteti scutite de -scuze, am uitat cum se numesc- niste taxe catre Stat.