| erata a întrebat:

Buna ziua numele meu este erata, tatal meu a decedat in urma cu 6 luni, mostenitori sunt decat eu cu fratele meu, el nu vrea sa deschida succesiunea, a furat toate actele.am doar copiile lor. am fost la notar si am facut declaratia precum doresc deschiderea succesiuni. ce pot sa fac rog sa ma sfatuiasca cineva.nu imi permit un avocat deoarece sunt somera.va multumesc anticipat

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Solicita de la Primaria ultimului domiciliu al defunctului Anexa nr. 23 si prezinta-te cu ea la un notar public, care va deschide succesiunea si va cita toti mostenitorii pentru dezbatere. Daca fratele dvs nu se va prezenta ori nu va fi de acord cu impartirea masei succesorale, notarul public va va elibera o incheiere de indreptare la instanta competenta.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă nu vă înțelegeți pe cale amiabilă în fața notarului, numai instanța de judecată va face împărțeala.
Pa, pa.

| EUSIATIT a răspuns:

Fara un avocat bine nu faci nimic /trebuie sa faci ceva gaseste pe cineva care sa te ajute. nu costa ff mult acum depinde in ce localitate esti la noi cam 3 mil ia un av in provincie linga c ta

| ikram a răspuns:

Ai facut bine ca ai fost la notariat si ai facut declaratia.
Dar din pacate va trebui sa apelezi la un avocat si sa mergi la instanta.

Oricum sa stii ca succesiunea te va costa mai putin la instanta (cu tot cu onorariul avocatului) decat la notar si plus ca vei avea si o hotarare judecatoreasca.

Si in acest caz nu ai ce face la notar atata timp cat spui ca fratele tau a luat actele. Pentru ca notarul sa faca succesiunea trebuie oricum sa fie toti mostenitorii prezenti si sa se inteleaga.
Deci singura varianta este sa mergi la instanta.
Vezi ca s-a introdus si in dreptul civil avocatul din oficiu (mergi si intereseaza exact care sunt conditiile). Oricum un avocat din oficiu nu poti sa-l alegi deci poti sa ai noroc sa fie un avocat bun sau nu.

| Marcian a răspuns:

Ca sa deschizi o succesiune nu iti trebuie actele originale, sunt bune si copiile si extras de carte funciara.

| nuku a răspuns:

Deschide actiune in instanta si te reprezinti singura nu e nevoie de avocat iar cheltuielile de judecata si expertul contabil pe care il numeste instanta trebuie platit pentru lotizarile care le face si convenabile tie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, incearca printr-un mediator, inainte de proces, http://www.cmediere.ro/index.php?mid=3&smid=16 acest mediator poate explica caci cu cat mai tarziu incepeti succesiunea, cu atat taxele se maresc, sau ceva asemanator
deci chiar daca veti opta impreuna pentru succesiune prin proces sa stie si sa nu taraganeze, caci nu are nimeni interes
cu mediatorul pe care il alegi sa negociezi de la inceput tariful si sa spui ca esti in somaj, asa poate ai reduceri sau gratuitate, nu stiu, prima intalnire este din principiuu gratuita, mediatorul il poate convinge pe frate sa plateasca jumatate
PS Mediatorul este cel care il va contacta si invita pe FRATE sa vina la biroul sau la explicatii.
succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incercati sa va adresati unui notar pentru dezbaterea succesiunii. Acesta va incerca sa-l citeze pe fratele dvs. si daca se prezinta, puteti scapa de instanta si de procesul ce se poate intinde pe un termen ft. mare. Aveti aici actele ce va sunt necesare la notariat pentru dezbaterea succesiunii: http://www.notariat-tineretului.net/acte%20necesare%20notariat%206.html

| macgyver a răspuns:

Vedeti ca v-am trimis un mesaj pe privat.