| vlasceanu1992 a întrebat:

Ca parte vatamata din cauza neintelegeri la cat timp pot schimba declaratia si sa depun certificat medicolegal de la locul accidentului?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vorbeste astazi cu el si spune-i ca daca nu-ti da banii, cel tarziu pana maine dimineata, ii vei face plangere penala pentru vatamare din culpa si va avea dosar penal, va fi condamnat si obligat sa-ti plateasca banii respectivi, eventual si cheltuielile de judecata (onorariu avocat) si ii va fi anulat permisul de conducere.
Daca nu-ti da banii du-te maine si depune plangerea prealabila, aceasta trebuie facuta in maximum 2 luni, maine este ultima zi in care o mai poti face. De altfel, daca iti da banii pana la condamnare, iti poti retrage plangerea.

| vlasceanu1992 explică (pentru Ioandelasal):

Maine e ultima zi? dar pe baza de certificat medical nu l-am scos pana acum pot sa il scot mai tarziu si pot sa i mai fac ceva daca nu ma duc maine? asta e tot timpu care mi-a ramas poate nu pot sa ma inteleg cu el azi si nu as vrea sa-i fac rau sa i ia permisu pe parcurs nu mai pot sa fac nimic?

| Ioandelasal a răspuns (pentru vlasceanu1992):

Vatamarea corporala din culpa se cerceteaza numai la plangerea prealabila a persoanei vatamate si aceasta trebuie depusa in termen de maxim 2 luni de la data cand ai cunoscut faptuitorul. Termenul s-a implinit, de fapt, ieri dar a fost zi libera, astfel ca astazi este ultima zi in care mai poti depune plangerea, dupa aceea nu va mai fi luata in considerare.
Ti-am spus si ca plangerea poate fi retrasa oricand, pana la data condamnarii definitive si atunci nu va fi condamnat si nici nu i se va anula permisul.
Certificatul medico-legal trebuia scos atunci dupa accident, chiar daca nu-l foloseai. Poate fi scos si dupa ce-ai facut plangerea si depus ca proba, daca nu-ti plateste banii necesari.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti fi mai explicit si sa expui intreaga situatie?

| vlasceanu1992 explică (pentru Ioandelasal):

Am avut accident si n-am scos certificat medicolegal a trecut 2 luni. declaratia am dat cum a zis el pentru cam crezut ca ne intelegem pe cale amiabila si nu mai vrea sa imi dea bani pentru tratament ce pot sa mai fac eu acum? vreau sa il dau in judecata, pot sa mai schimb declaratia?

| Ioandelasal a răspuns (pentru vlasceanu1992):

Tot nu spui complet. Ce fel de accident ai avut, ce vatamari si cate zile de ingrijire medicala ai avut pana la vindecare? Ce ai spus in declaratia initiala?

| vlasceanu1992 explică (pentru Ioandelasal):

Accident de masina soferul a loato pa contra sens, din vina lui a intrat in altu, eu pasagerul mam ales cu o lovitura la cap si fractura 6 dinti am refuzat spitalezarea dp ce m-a cusut m-a sunat sa ma duc cu el sa dau declaratie pentru ca ne cunoastem am dat declaratie asa cum a spus el, iar acum nu contribuie la dentist sa imi puna 6 implanturi de dinti, iar eu nu mi-am schimbat declaratia pana acum si n-am scos certificat medical si i-am cerut bani pentru despagubire iar el nu vrea, eu nu am bani sa imi fac dinti e vina lui si in + mai am si o cicatrice pe frute de 7 copci. accidentul este din 24 ianuarie eu sunt in tratament cu dinti si nu imi mai pot permite mai departe. Asta e toata povestea, ce pot face acum?