| Brunet_Bogdan_1994 a întrebat:

Ca sa devii instructor auto trebuie sa ai neaparat bacalaureat sau se poate si cu diploma de 12 clase?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, trebuie sa ai bacalaureatul.
Conform Normelor aprobate prin Ordinul MT nr.75/2014 (Anexa nr.1), cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.3.(1) Instructorii auto pot fi atestaţi cel puţin pentru una din categoriile A, B, BE, C, CE, D, DE, Tr, Tv sau Tb.
  (2) Obţinerea atestatului de instructor auto se realizează iniţial pentru una sau mai multe din categoriile A, B sau BE, urmând ca după o perioadă de cel puţin 2 ani de activitate efectivă ca instructor auto să se poată obţine şi atestarea pentru categoriile C, CE, D, DE, Tr, Tv sau Tb.
  (3) Activitatea efectivă ca instructor auto prevăzută la alin. (2) constă în şcolarizarea unui număr minim de 100 cursanţi care solicită obţinerea permisului de conducere auto în perioada menţionată.
  ART.4.Condiţiile de studii pentru înscrierea la curs în vederea obţinerii atestatului de instructor auto sunt îndeplinite dacă solicitanţii sunt absolvenţi de liceu cu diplomă de bacalaureat sau sunt absolvenţi ai şcolilor de maiştri în specialitatea auto.
  ART.5.(1) Persoana care solicită eliberarea atestatului de instructor auto trebuie ca, pe lângă condiţiile de studii, să îndeplinească cumulativ şi următoarele condiţii:
  a) să aibă vârsta de cel puţin 25 de ani;
  b) să deţină permis de conducere valabil pentru minim categoria pentru care solicită atestarea de cel puţin 5 ani;
  c) să nu fi avut suspendată exercitarea dreptului de conducere a autovehiculelor în ultimii 5 ani pentru consum de alcool;
  d) să nu fi avut anulat permisul de conducere în ultimii 5 ani;
  e) să fie aptă din punct de vedere medical şi psihologic pentru desfăşurarea activităţii respective;
  f) să nu fi fost condamnată printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă pentru o infracţiune la regimul circulaţiei pe drumurile publice, de omor, lovire sau vătămare cauzatoare de moarte, vătămare corporală gravă, tâlhărie, ultraj, ultraj contra bunelor moravuri, tulburarea liniştii publice, viol, lipsirea de libertate în mod ilegal, luarea sau darea de mită, trafic de influenţă, trafic sau consum ilicit de droguri, dacă nu a intervenit reabilitarea sau amnistia;
  g) să fi urmat un curs de pregătire sau perfecţionare profesională, într-un centru de pregătire şi perfecţionare profesională a personalului din domeniul transporturilor rutiere autorizat de către Ministerul Transporturilor, după caz, organizat în condiţiile prevăzute de prezentele Norme."

| pooly23 a răspuns:

Trebuie si bac-ul big grin

| Brunet_Bogdan_1994 explică (pentru pooly23):

Si in cazul in care eu sunt capabil sa fac asta nu o sa pot deoarece nu am bac-ul? oricum cine are bacul nu se va face instructor auto asta clar!
DOamnee in ce tara pe dos traim

| Cossta a răspuns (pentru Brunet_Bogdan_1994):

Raspuns de la un instructor auto: "conditiile pentru înscrierea la cursul în vederea obtinerii atestatului de instructor auto sunt îndeplinite dacă solicitantii sunt absolventi de liceu cu diplomă de bacalaureat sau sunt absolventi ai scolilor de maistri în specialitatea auto." Trage tare si ia examenul, nu e greu.

| Brunet_Bogdan_1994 explică (pentru Cossta):

Dar ca sa fii sofer profesionist cu toate categoriile si cu toate atestatele dc nu iti trebuie bacalaureat?

| Cossta a răspuns (pentru Brunet_Bogdan_1994):

Ai carnet de cel putin 5 ani pentru categ. respectiva si minim 25 de ani ca sa mai putem dialoga?

| Brunet_Bogdan_1994 explică (pentru Cossta):

Da am cat b de 6 ani iar celelalte categorii de 5 ani iar eu am 27 de ani

| Cossta a răspuns (pentru Brunet_Bogdan_1994):

Intreaba-i pe aia de la guvern laughing

| Mihai191193 a răspuns (pentru Cossta):

Bună ziu, rog un răspuns daca se poate și fără diploma de bacalaureat. Am permis din 2012. Mulțumesc