| Utilizatoare123 a întrebat:

Cand o tara e invadata, din cauza razboiului, ce se intampla cu oamenii care lucreaza in cofetarii, restaurante, terase? Cine mai are nevoie de aceste distractii sau cine isi va permite produsele daca economia va fi afectata? Din ce isi vor castiga traiul lucratorii respectivi?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Vor exista cofetarii acolo unde se mai poate si daca frontul nu e asa langa orasul respectiv.
Unii mai au resursele proprii sa-si faca prajiturile sau altele. De ex unu care are pamant si isi produce legumele, ala ti le poate vinde la o adica, daca mai ai cu ce le lua.
Dar mai rar mai ai.

Nu intereseaza pe nimeni din ce-si castiga traiul ala, mor cu zile, sau vor trece in industria de razboi, femeile, ca barbatii vor fi luati la razboi, raman acasa doar bolnavii psihici si alti bolnavi (atunci sa vezi femei pe capu` lor, mai in gluma mai in serios).
Astia au nevoie de distractii si prajiturici.

Va apare contrabanda cu produse care nu se mai gasesc la pret mare, sau la ce o fi.

Din ce te intretii, nu stiu. Intrebarea ta e foarte buna, nu cum zice Dario ca e stupida.
Deci depinde e om, de resursele care le are, de cat de aproape e frontul, etc.

20 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si pe timpul unui razboi exista localuri deschise, este adevarat ca mai putine sau cu personal redus.
Unii dintre salariati vor fi mobilizati, servind in armata ca militari in unitati de lupta sau in spatele frontului.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai lucreaza nimeni, stau acasa, se ascund, fug la adaposturi, manaca ce gasesc si gatesc acasa, ca nu mai este nimeni la cumparaturi sa manace prajituri.
Nu ami munceste nimeni si nu mai ia salariu nimeni, traind din ce bani au agonisit pana atunci, sau ce primesc la statiile de alimente gratuite, care se dau la saraci.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai vezi Ucraina. Cine nu s-a descurtat a plecat din zonele de război sau chiar din tara. Sunt unii care s au reprofilat, alții care trăiesc din ajutoare umanitare, alții care își continuă meseria.

| sierra1 a răspuns:

Hai să fim serioși: fiind război, moare lumea pe stradă, in case sau unde vrei tu (vezi ce e in Ukr sau Israel, la tv) și ție-ți arde de savarine sau bere pe terasă?

respectivii vor fi bucuroși dacă supraviețuiesc!

| Utilizatoare123 explică (pentru sierra1):

Pai asta zic si eu. Dar nu inteleg cum vor supravietui fara...salariu. happy Salariu care vine in urma muncii. Pe care nu o pot presta.

| darrio2007 a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Astea sunt riscurile razboiului. Nu cred ca te-ai gandi la asta in caz de razboi. Important este sa scapi cu viata.
Stupida intrebare!

| Utilizatoare123 explică (pentru darrio2007):

Stupida de ce? Nu e legitima? Curiozitatea nu e niciodata stupida. Esti cam agresiv. Asta era intrebarea, cum supravietuiesti fara bani, daca nu mai poti munci. extraordinar cata rautate.

| sierra1 a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Scapă cine poate - așa e la război!

| LordCristobal a răspuns (pentru darrio2007):

Raspunsul tau e mai stupid decat intrebarea.
Pentru ca nu ai oferit un raspuns care sa ajute userul din topic, de asta s-a si inventat TPU, sa ne ajutam intre noi.

| darrio2007 a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Serios? Cui ii mai arde de stat la terase cand rachetele zboara pe deasupra?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Utilizatoare123):

In perioada razboiului, se sparg magazine si farmacii la greu. Cine crezi ca isi mai face griji de salariu si de munca, cand zboara glontul pe langa tine?

| Mosotti a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Normal ca e o intrebare foarte buna, dar pe unii atata ii duce capul sa zica ca nu e buna.

Ete na, nu ne mai gandim la prajituri in razboi (cum zice cel ce ti-a zis ca intrebarea e stupida), ba chiar ne gandim, ca si atunci vrem sa mancam, sa ne distram, sa ne f.
Ca frontul nu trebuie sa fie neaparat in oras, poate fi liniste in oras, relativa liniste, si sa nu iti pui problema ca mori sau nu, dar trebuie sa ai bani sa te intretii totusi.
Dar nu supravietuiesti fara bani.

In general e bine sa ai valuta adica bani unei tari neutre dar cu moneda internationala, ca moneda ta va fi devalorizata mult, daca tara e implicata serios in razboi (nu ca in WW2 unde in Bucuresti aproape ca nici nu stiai ca e razboi pana in aprilie 44).
Si va fi mare cautare de valuta. Produsele se vor da pe valuta, ca-s aduse de contrabandisti de unde le-or aduce daca aici nu mai e.
Deci va fi mai greu sa supravietuiesti.

Deci sunt trei cazuri:

1 - Te duci la razboi si mananci ce-ti dau aia ca barbat.

2 - Nu te duci la razboi dar lucri unde se mai poate lucra, fie ca femeie fie ca barbat (daca nu esti apt de razboi), inclusiv in industria de razboi.

3 - Fie nici la razboi nici nu lucri si atunci mori cu zile. Ori ca esti bolnav si nu poti lucra ca nici inainte nu puteai fie ca femeie sau barbat, fie ca nu ai unde lucra, ca locurile de munca or sa fie putine.
Daca esti bolnav si pensionat, nu se stie daca mai primesti pensia, sau daca cu pensia aia mai poti face ceva.

Oricum, si daca-s bombardamente in oras, sa stii ca restaurantele sau alte localuri, cinemtografe se deschid iar pana suna iar alarma!
Asa era la noi din aprilie 44 cand au bombardat americanii.
Dar depinde si gradul de bubuiala din oras, ca daca nu mai ramane nimic, adios muciacios.

| Mosotti a răspuns (pentru sierra1):

Normal ca ne arde de savarine, de ce nu? Ce daca moare lumea pe strada? Daca eu nu mor, tot poftesc la un cozonacel bun cu ciocolata si rom, na, ca daca nu pap, s-ar putea sa mor de pofta si de inima rea, deci...

Serios vorbind, depinde cat de agresiva e treaba! Cand zici razboi, poate ca in orasu tau sa nu fie deloc probleme, sau putine probleme, frontul sa fie mai departe.
Deci nu putem generaliza,

Uite cum e in Ukraina in vest, dar e razboi in Ukraina nu? Si daca-s orase mai linistite acolo merg savarinele, coconaceii (aia buni rau), etc. Depinde daca au de unde le aduce, poate din afara si is mai scumpe.
Deci depinde de caz, omul a intrebat la general dar trebuia intrebat pe cazuri.

| sierra1 a răspuns (pentru Mosotti):

~ Mosotti : Normal ca ne arde de savarine, de ce nu? Ce daca moare lumea pe strada?~

așa cum spui: cadavrele putrezesc in stradă, hai la savarine.

E părerea ta, o respect dar nu am nici un motiv s-o accept. E cel puțin suprarealistă

| Mosotti a răspuns (pentru sierra1):

Am zis, depinde de gravitatea situatiei.
Tu ai generalizat fara sa faci diferenta intre cazuri.
Ca daca pica bombe continuu ca in Bucha, evident ca nu mai ai tu treaba cu savarinele. La cazul asta ai dreptate.
Nu stii doar cum sa fugi.

Dar poate fi razboi dar sa nu fie asa grava treaba, cum era la noi din aprilie 44 in colo unde Bucurestiu functiona cat de cat, se ascundeau astia doar cand sunau alarmele si bombardamentele nu erau in tot orasul, ci cam in zona garii de nord.
Si daca erai in Pantelimon, mancai savarine si vroiai savarine si eventual o gagica mistoaca.
Dar...era razboi oficial.

Ceva de genul. Erau si atunci cadavre dar pe cine interesa? Aia teferi isi vedeau de viata lor, mai ales aia din zonele neafectate.
Bunica-mea vedea maini prin pomi, avea 14 ani, dar isi vedea de ale ei.
Avea un gagiu cu doi ani mai mare care lucra la un aprozar, deci aveau si "savarine".

Pacat ca n-a explodat bomba care a cazut pe pivnita unde s-au ascuns mai multi inclusiv bunica cu ala cand a sunat alarma, ca altfel nu mai eram eu handicapat asa, nu mai existam. Ca nu mai era mama si era bine.
A dracu` bomba americana proasta, nu glumesc in ce am zis.
Parca a fost scris sa ma nasc eu, sa-mi bag...

| relian a răspuns:

Nu se intampla nimic, is continua munca acolo. Daca razboiul ajunge in oras, atunci normal inchid toti, dar cum o tata nu-i invadata peste noapte si in tot teritoriu, activitatile continua, cineva trebuie sa si produca ceva, altfel oamenii ar muri de foame, de sete, de stiu si eu ce are nevoie fiecare.

O prajitura pentru tine inseamna distractie? E bun si asa rau laughing Oamenii vor merge in continuare acolo unde arati, pana vine razboiul peste ei.Chiar de razboul e acolo, ei vor continua sa deschida, vor veni localnici, sau invadatori sa manin ce si ei o prajitura, sa bea o bere nu?
In toate razboaiele ce au fost asa sa intimplat.Doar sa nu dea careva cu o bomba de aia atomica, caz in care dispare si oras si tot.

| Utilizatoare123 explică (pentru relian):

Ma refer ca prajitura=distractie ca fiind ceva optional, fara de care putem trai. Un moft, practic. Si cam devine "distractie", sa mananci prajituri pe timp de razboi...
Sa speram ca nu va exista un incident nuclear, asa e.

| johnnny123 a răspuns:

Felicitări! Ai descoperit că războiul afectează profund viețile oamenilor și că pe timp de război traiul este extrem de dificil și nesigur.

| gabicoo a răspuns:

Nefiind o profesie utilă efortului de război vor fi trimiși pe front - să lupte sau, eventual să arate savarina la inamic!

| LordCristobal a răspuns:

Automat barbatii intre 18-50 ani sunt inrolati in razboi in mod obligatoriu.