| Sooorin a întrebat:

Cand se maresc alocatiile la 84 de lei? Stiu ca spuneau ca din iunie se vor da 84 de lei la alocatie, eu am primit tot 42.

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Într-adevăr, alocaţia de stat s-a dublat :)

Modificările efectuate sunt precizate în O.U.G. nr. 65/2014, aprobată prin Legea nr. 125/2015 - vezi detalii la linkul :
http://www.dreptonline.ro/......_copil.php

http://www.dreptonline.ro/......_copii.php

Promulgarea legii s-a făcut la 1.06. 2015 - deci, doar din luna IULIE ( când se primeşte alocaţia aferentă lunii iunie ) se vor primi alocaţiile de 84 lei.

Toate cele bune.

| AFR81 a răspuns:

Asta pentru ca alocatiile se dau cu o luna in urma. Tu ai primit alocatia pe luna mai. Din iulie o vei primi pe iunie, deci, 84 de lei. Legea a intrat in vigoare de la 1 iunie.

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Se măresc din luna iulie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alocațiile mărite se vor plăti începând cu luna iulie.

| BlitzLikeXd a răspuns:

Luna viitoare.

| BlackAndWhite1 a răspuns:

Luna viitoare iei alocatia pe luna asta.

| Lore_Lory_1991 a răspuns:

Buna am si eu o întrebare daca sunt nascuta pe 1 iulie iau alocatia in august