| Bionicle a întrebat:

Cand un locatar vrea sa isi vanda apartamentul, ce trebuie sa faca?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Apartamentul trebuie sa fie intabulat in cartea funciara.
Daca este intabulat se va prezenta la un notar public, unde vrea sa incheie contractul si va solicita sa se ceara un extras CF pentru autentificare. De asemenea va solicita, de la compartimentul de impozite si taxe al primariei, un certificat de atestare fiscala.
In ziua fixata de notar se va prezenta la acesta, impreuna cu cumparatorul si va incheia contractul de vanzare-cumparare.

| Bionicle explică (pentru Ioandelasal):

Si asta se face la primarie, nu? Chestia cu cartea funciara.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Bionicle):

Nu la primarie ci la Serviciul/Biroul de Carte Funciara de care apartine localitatea ta. Prima data trebuie sa te informezi daca apartamentul este sau nu inscris in CF, tot de acolo afli.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ca sa poti vinde ceva trebuie sa fii proprietarul acelui bun/obiect. In consecinta, un locatar nu va putea vinde apartamentul decat in situatia in care dovedeste ca este proprietarul bunului respectiv.