| LanguageMaster a întrebat:

Care este diferența dintre moştenire şi legat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului civil, citez:
"ART. 953.Noţiune
  Moştenirea este transmiterea patrimoniului unei persoane fizice decedate către una sau mai multe persoane în fiinţă.
"ART. 955. Felurile moştenirii
  (1) Patrimoniul defunctului se transmite prin moştenire legală, în măsura în care cel care lasă moştenirea nu a dispus altfel prin testament.
  (2) O parte din patrimoniul defunctului se poate transmite prin moştenire testamentară, iar cealaltă parte prin moştenire legală.
ART. 986. Legatul
  Legatul este dispoziţia testamentară prin care testatorul stipulează ca, la decesul său, unul sau mai mulţi legatari să dobândească întregul său patrimoniu, o fracţiune din acesta sau anumite bunuri determinate."
Mostenirea legala si mostenirea testamentara sunt doua forme ale mostenirii iar legatul este o prevedere testamentara privind mostenirea.

1 răspuns:
| BabyThisIsMe a răspuns:

Mostenirea e in general, pot exista mai multi mostenitori.
Legatul e cel prin care o persoana lasa un singur bun individual cuiva, si aceasta persoana va fi succesor cu titlu particular.