| alexx102428 a întrebat:

Cat timp dureaza un proces de succesiune?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate spune o durata exacta, poate dura de la 6 luni la 2 ani, in functie de complexitatea procesului, daca se foloseste sau nu calea de atac dupa hotararea primei instante si cat de interesati sunt mostenitorii sa-l termine repede.

Bula
| Bula a răspuns:

Un proces poate dura ani buni.
Dar daca mostenitorii ajung la intelegere, atunci se poate fara proces, la notar, in timp foarte scurt.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se poate aproxima!
Depinde de Instanţă/Completul de judecată, depinde de speţa în cauză, depinde de cât de complicată este situaţia şi câte persoane sunt implicate, de cum vă "înţelegeţi" în cadrul procesului, de avocaţi, etc.

Ca să-ţi dau un exemplu : eu am avut o astfel de Acţiune, a durat 8 ani şi NU este gata încă happy )))
Au fost 3 procese de strămutare, sunt implicate vreo 12-15 persoane, s-a judecat cauza în Fond + Apel + Recurs, Sentinţa iniţială a fost casată cu retrimitere, s-a rejudecat IAR în faza de Fond, s-a soluţionat şi acum urmează ( IAR ) Apel + Recurs rolling on the floor
Deci, mai durează vreo 2 ani laughing
După care, dacă Instanţa va casa ( iar ) Sentinţa, atunci va trebui să soluţioneze EA respectiva Acţiune - deci, mai durează încă vreun an...

Toate cele bune!