| alexx102428 a întrebat:

Se poate vinde un apartament fara procesul de succesiune? Si cat timp dureaza minim un proces de succesiune?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Apartamentul poate fi vandut legal doar de catre proprietar. Daca proprietarul este decedat atunci trebuie dezbatuta succesiunea, obtinut certificat de mostenitor si inscris apartamentul in CF pe numele mostenitorului, abia apoi acesta poate sa-l vanda in mod legal. Daca sunt mai multi mostenitori, care mostenesc in cote-parti, atunci toti trebuie sa participe la vanzare. De asemenea se poate face un partaj al mostenirii si apartamentul sa revina unui singur mostenitor.
Daca totul merge bine procedura succesorala poate tine doar 1-2 saptamani de la data cererii de deschidere a succesiunii facuta la un notar public din circumscriptia judecatoriei ultimului domiciliu al defunctului.