| anonim_4396 a întrebat:

Cati ani de închisoare primesti daca ai ucis o persoana intr-un accident rutier si ai fost si sub influenta bauturilor alccolice. Persoana de care a facut accidentul are 19 ani si avea permisul de conducere de un an si 4 luni si nu o mai a avut alte probleme.
Va rog scrieti câți ani de închisoare primeste si nu îmi puneti articole de lege ca nu prea inteleg, scrieti cu cuvintele DUMNEAVOASTR
Multumesc.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu stiu cat ai avut alcoolemia. Dar peste 0, 8 la mie uite o speta: http://legeaz.net/spete-penal/ucidere-din-culpa-conducerea-unui-1072-2015 Pedepsele se aduna. Acum depinde si de completul de judecata. Poti sa iei si 2 ani cu suspendare. Daca ai avut sub 0, 20 la mie primesti pedeapsa doar pentru ucidere din culpa. Daca ai peste 0, 20 iei doua pedepse. Nimeni nu-ti poate spune cat primesti.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar judecatorul iti poate spune asta.

Poti lua 2 ani cu suspendare sau 5 ani cu executare, totul tine de judecator.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Păi de unde sa stim noi cît îi da judecatorul? Dar pentreu fapta sa ar trebui sa stea mult si bine după gratii, vreo 20 de ani asa, sa i vină mintea la cap de om nenorocit, sigur era beat, dar daca e băiatul vreunui politician nu va sta după gratii, ca plăteste tasu, beizadeaua nu va face pîrnaie. Asta se intimplă in Romania, mita e la putere, coruptia e in floare, dar cine e ăsta care a ucis? il stii? sau esti chiar tu si i ti e teamă ca i ei niste ani de puscarie? sau din contră vrei sa stii ce trebuie sa faci ca sa scapi. țară de rahat.

| mihai69 a răspuns:

Din păcate mult prea puțin și probabil va beneficia de „clemență" (adică ceva „cu suspendare" sau face vreo două trei luni și pe urmă intră la comisie de eliberare condiționată).
sad
Justiție de rahat...

| BoboM a răspuns:

In jur de 5 ani.

| Seby2661998 a răspuns:

Asta se pedepseste penal! Si o sa ai ia si permisul de conducere persoanei aceleia! Si depinde si de cat alcol pur in sange a avut! Dar in general se pedepseste cu inchisoarea de la 1 la 5 ani!

| Mihai_Anghel_1997 a răspuns:

5 ani cred