| PoneiuNostruPoneiuVostru a întrebat:

Ce ati face daca ati conduce TOTAL lumea(ma refer sa fiti monarhii absoluti ai lumii)?
Dar ca sefi ai statului roman?
Eu daca as conducea lumii as cauta cat mai multe resurse nedetinute de nimeni(in special extraterestre) astfel incat Averea tuturor(10 trilioane de dolari) sa creasca... si as da la fiecare, intr-unele tari am scapa de criza big grin, si as interzice coruptia, evaziunea fiscala(asta in Romania mai merge, cand platesti 120% din cat castigi), si nu s-ar mai fura din state, o SOCIETATE PERFECTA BAZATA PE MNARHIE big grin

Si in fruntea romaniei as distruge coruptia, as scade taxele si as creea o clasa politica educata, nu oricine sa poata candida(sa se dea un examen psihologic, pentru a vedea cine e potrivit pentru a fi conducator) si am castiga mai mult, nu s-ar mai lucra in halul ala la negru, a si as distruge TOOOOT ce inseamna televiziune de scandal politic, va promit ca daca as fi seful statului n-o sa mai vedeti 2 SAPTAMANI la rand doar CAZUL LUI NASTASE, nu cred ca ar trebui sa-l compatimeasca pentru actul "eroic" pe care l-a facut(o sceneta jalnica pentru a atrage compasiunea si a scapa de puscarie) VA PROMIT...

Am scris o porcarie, dar cum spunea Isaac Newton: in momentele de maxima nebunie se pot transforma in momente de maxima genialitate

12 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

„o SOCIETATE PERFECTA BAZATA PE MNARHIE" - În primul rând, nu există „societate perfectă" și nici nu va exista niciodată - absolut niciodată.
În al doilea rând, ai scris „MNARHIE" - Ce-ai vrut să scrii? Monarhie sau Minarhie? Sunt două chestii diferite.

Dacă aș fi obligat să conduc lumea, primele lucruri pe care le-aș face ar fi să-mi recunosc limitele și anume:
1. Nu pot controla mintea oamenilor - deci n-are rost să încerc.
2. Corolar pentru 1: nu pot controla dorințele oamenilor, deci n-are rost să încerc.

Apoi, după aceste recunoașteri, aș desființa statele în forma în care o știm astăzi și aș promova guverne minimale care să administreze câteva pușcării, niște poliție, ceva pompierie, o instanță de judecată și cam atât!
După abolirea statului așa cum îl știm astăzi, aș introduce codul unic de 4 legi:
1. Respectul absolut pentru proprietatea privată
2. Principiul non-inițieri agresiunii este baza societății.
3. Drepturile individuale sunt nelimitate atâta timp cât nu aduc atingere drepturilor individuale ale altuia sau exercitarea lor nu implică inițierea agresiunii.
4. Taxele se desființează și se introduce un singur impozit - impozitul de administrare - care va consta în maxim 1% din valoarea tranzacțiilor monetare de orice fel - bani care ar fi suficienți pentru un guvern minimal.

Apoi, după asta, aș purcede la privatizarea tuturor bunurilor nenecesare birocrațiilor etatiste - televiziuni de stat, aparat de propagandă, sisteme de transport neperformante, etc. etc. etc.

Dacă aș fi doar în fruntea României, același lucru l-aș face. Aș dizolva parlamentul, aș dizolva președinția, aș dizolva guvernul și aș pune contabili pe post de guvernanți.
Apoi, aș elabora codul de 4 legi descris mai sus.
Apoi, aș privatiza tot ce are statul, aș tăia toate taxele (mai puțin aia de 1% pentru funcționarea guvernului minimal), aș tăia treptat toate privilegiile bănești din bani publici și aș încuraja dezvoltarea privată pentru orice nevoie - tocmai prin nivele minime-record de taxare.
Practic, aș face România un paradis fiscal.
Astfel, toate ideologiile pot coexista și nu-i va opri nimeni pe cei care doresc comunism să-și facă un colț al lor în care să joace după reguli comuniste pe pământul lor, pe cei care se vor neostângiști să joace corect politic pe pământul lor cumpărat de pe piața liberă, etc. etc.
Trebuie scoasă ideologia din conducerea întregului popor și lăsat individul să decidă.

Răspuns utilizator avertizat
| kongeriket a răspuns (pentru PoneiuNostruPoneiuVostru):

1. Nu mi-ai răspuns la întrebare: Monarhie sau Minarhie?
2. Pentru absolut orice problemă de pe planetă cu privire la societate soluția este „follow the money" - fie că-ți place ție, fie că nu.
3. Prin eliminarea implicării financiare a statului și mărirea libertății individuale, practic las toată populația să decidă asupra-i la nivel individual, fără să-mi impun eu moralitatea sau să impun moralitatea oricui altcuiva care la un moment dat sigur va aduce atingere câtorva indivizi dacă e impusă cu forța.

| harciog a răspuns:

As scapa-o de gunoaie...

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns:

Daca as conduce lumea... sa zicem ca stranepotii tai ar traii mai binewinking

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu mi-aș lua o astfel de răspundere...

Răspuns utilizator avertizat
| i86e2 a răspuns:

Daca aș conduce lumea, prima lege pe care aș da-o e să fie sterilizați masculii după doi copii, ca să opresc explozia demografică. Apoi aș aduna o căruță de oameni de știință și i-aș pune să calculeze necesarul de hrană al tuturor oamenilor de pe planetă și metode de obținere și de distribuție a hranei, să fie din belșug pentru toți. După aia, cum să construim case pentru toți, spitale în toată lumea, cum să eradicăm bolile, cum să construim școli în toată lumea și cum să îi ajutăm pe toți oamenii să-și atingă potențialul maxim. I-aș pune pe oamenii ăia de știință să calculeze de câtă muncă e nevoie și să o împărțim corect între toți oamenii capabili de muncă. Le-aș spune oamenilor sa facă foc cu banii sau să se șteargă la fund cu ei, că nu mai e nevoie de bani. Desigur, acesta e doar începutul, urmează să băgăm resurse în cercetări pentru fuziune nucleară și construit comunități pe Lună și Marte. Mai sunt multe de făcut, cercetări pentru mijloace de propulsie mai bune, să detectăm asteroizii care se îndreaptă spre impact, să-i ferim pe oameni de catastrofe naturale, mult de lucru.

Răspuns utilizator avertizat