| machupicchu a întrebat:

Ce credeti despre obligativitatea contributiei la fondul privat de pensii?
Varsta limita de pensionare va fi 65 ani(F) si 70 ani (M), iar media duratei de viata(cea reala) este mai mica de 70 ani.
Va doresc sa traiti peste 65, respectiv 70 ani, pentru a va putea bucura de pensie(cativa ani, chiar si 10 sunt putini), dar mai ales sa va "bucurati" de faptul ca i-ati imbogatit pe cei carora le-ati dat lunar sume considerabile...

Răspuns Câştigător
| zuzumic a răspuns:

Varsta limita de pensionare va fi 65 ani(F) si 70 ani (M)... mi se pare p tampenie mai mare ca ei ...pentru ca in zilele noastre ...persoanele peste 45 de ani daca au un loc de munca trebuie sa tina si cu dinti de el ...pentru ca daca acel loc de munca dispare nu il mai angajeaza nimeni... o sa ajungem toti muritori de foame... un barbat la 70 de ani deja e lauzit nu mai e apt de munca si o femeie la 65 daca a muncit din greu toata viata la fel... o sa tina un miner in mina pana la 70 de ani? sau un lucrator in uzine sau mai stiu eu unde. la 70 de ani. puterea mainilor e venita spre 10... vorbin de o varsta la care... de abia mai pot avea grija de nepoti darmai sa mai muncesca din greu ...asta e ghilotina!

12 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Domnilor voi trebuie sa intelegeti un lucru, ca atata timp cat esti angajat la stat sau la o societate comerciala, esti obligat prin lege sa platesti contributia privata pentru pensie ca ajungi, sau nu ajungi sa fii pensionar asta cum o vrea cel de sus. Dar cat traesti bucurate de viata, traeste din plin.

| MisterKat a răspuns:

Eu am auzit ca cica ar vrea ca barbatii sa iasa la 75 de ani. E incredibil! Iti dai seama, eu am acum 18 ani si deci va trebui sa muncesc pana la 70 de ani... asta inseamna o jumate de secol.
Trebuie sa ne opunem acestor decizii aberante, mi se pare ca noi nu avem nicio putere in acest stat, dar eu cred ca o avem, nu ne prezentam la prezidentiale, dar niciunul. Sigur oamenii prosti o sa mearga la alegeri, ca doar de aceea tara asta e asa cum este... adica de cacao... Oamenii inteligenti sunt scarbiti de politicieni. Si mie imi este scarba de ei. Am niste colegi care se imbata zi de zi, iar ei vor sa dea la Stiinte Politice, sa devina viitorii politicieni. Of, Nu stiu ce sa mai fac. As emigra in Australia, poate acolo o fi mai bine...

| machupicchu explică:

@dumnezeu :Una dintre recomandarile UE (pentru aceasta criza)este si marirea varstei de pensionare la varstele ce vi le-am scris, fapt arhicunoscut...mediatizat...(dar vin alegerile si deocamdata e tacere). De ce crezi ca se tot spune ca "guvernul s-a imprumutat pentru a putea achita salariile bugetarilor si pensiile? ...de ce nu se spune de milioanele de euro, datorii catre bugetul de stat, de care au fost scutiti diversi membri ai guvernului si nu numai(Videanu 2 milioane, s-a scris si in ziare si tot ...nu i-a durut, sau cele care nu au ajuns in paginile ziarelor...) si multe altele ce nu se pot scrie...
Printre multe altele, am activat si in sistemul de pensii si cred ca nu-l cunosc mai putin decat tine, dar bunul simt nu-mi poate permite sa afirm cu siguranta ca "tu nu-l cunosti"...(asa m-a educat mama).
Un sistem de pensii are foarte multi factori de influenta... mult prea multi pentru a-i putea expune spre intelegere...Am scris esentialul:... indiferent unde ai cotizat... varsta de pensionare pentru tine(si nu numai) va fi incepand cu 70 ani, asa ca roaga-te la cel de sus sa traiesti 100 de ani...si sa ai timpul necesar pentru a constata daca ai avut sau nu dreptate...Succes si sanatate...
@Kateasa: Teoretic, un sistem de pensii nu poate da faliment dar. practic, poate face investitii proaste, sau "se face ca. face"(Bancorex)... iar, logic, nu poate da faliment, pentru ca permanent incaseaza alte cotizatii, insa, in cazul investitiilor "paguboase" fondul va fi diminuat, fapt ce va produce efecte in lant(scade fondul...scad pensiile, legal si fara vina cuiva). Practic: tu cotizezi, dar altii investesc si cotizatia ta... fara a avea o posibilitate de decizie, sau control. In alta ordine de idei, intre stat si particular, tot statul trebuie ales... fapt dovedit si de actuala criza si in tari reprezentative ale sistemului... si in toate tarile afectate de criza.
@gigelthefirst: nu este cazul meu... beneficiez deja de pensie medicala.si o pensie de detinut politic...
sanatate si viata cat mai lunga tuturor...

| machupicchu explică:

@dumnezeu: Oooo... bunul simt obliga la acceptarea : bancului cu bank......esti mare?!?!

| FearNoEvil a răspuns:

Dar ce faci daca traiesti pana la 100 de ani si banii stransi ii termini in 10 ani?

| kathessa a răspuns:

Draga mea,
Am lucrat pentru o mare firma de asigurari. Stii cum se intimpla? In loc sa dai tot ce trebuie la stat, 2% (initial) se duce intr-un fond privat, pe care esti libera sa il alegi. Adica ai optiunea sa iei o pensie de la stat si o pensie privata.
Sistemul de stat a falimentat in istoria moderna in citeva state. Stii cum functioneaza? Banii pe care ii dai tu acum la stat nu se duc intr-un cont personal pe care scrie "machupiccu", si acolo fac pui si stau bine-merci pina tu devii o frumoasa bunicuta. NU! Din ceea ce platesti tu azi, statul plateste pensionarii de azi! Adica pe vecina, bunica etc... Ce garantie ai ca statul iti va da vreun ban la 65 de ani? Nici una.
Cu compania privata ti se previzioneaza o suma. Compania privata nu poate fi declarata falimentara, asa prevede legea.
Eu spun sa privesti viitorul cu incredere.
Hai, mai avem destul pina la pensie. Mai bine ne gindim la urmatorul concediu!

| kayan a răspuns:

Prietene, asta iti spune un singur lucru: nu astepta pensia! fie ea de la stat sau privata... fa bani cum stii tu si bucura-te de ei pana la aia 70 de ani durata medie de viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Machupicchu, eu nu am trait in romania dupa revolutie si relatia mea cu tara este aproape nula de aceea inteleg foarte putine lucruri din ceea ce se intampla si unul dintre lucruri este acesta, pensia privata obligatorie.cotizarea pentru o pensie se face, logic, la serviciile sociale. dar obligativitatea platirii unei pensii private? tu ai foarte mare dreptate in ceea ce spui dar eu ma gandesc ca nu este logic ca cineva(guvernul in cauza)sa te oblige sa platesti o pensie Privata! dar cum in romania totul este pe dos... dumnezeu cu mila!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde ai tu informatia asta?
A, sa inteleg ca e mai bine sa dai bani la stat, care nu e in stare sa dea o pensie ca lumea, decat sa alegi tu unde ti se duc banii de pensie? Gandesti nasol, monsieur, ceea ce ma face sa cred ca nu cunosti sistemul de pensii, nici public, nici privat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@kathessa - sa nu-mi spui ca ING!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@piciule - repet, eu nu vreau sa stau la mila statului si nici sa dau bani pentru altii, chiar daca taica-meu e pensionar. Sa-si faca singur pensie.
70 de ani? De la recomandare pana la "va fi" e cale lunga.
"i-ati " imbogatit pe altii - esti un cunoscator feroce al sistemului, repet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@picchu - poate asa intelegi.
Nu ai prins sensul mesajului.
Dar e ok.
Succes!