| Gogu06 a întrebat:

Care este diferenta intre un fond de pensii privat si faptul ca imi pun lunar niste bani la banca intr-un cont. De ce nu se face o lege ca fiecare roman sa aiba un cont in banca iar banii ce i se iau pentru pensie sa fie varsati acolo iar la varsta pensionarii sa i se acorde dreptul sa ii foloseasca, sau daca moare, banii de acolo sa fie dati mebrilor familiei, mi se pare cea mai corecta chestie.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banii din fondul de pensii o sa-i primesti in transe lunare, dupa intrarea la pensie.
Banii din depozit ii scoti cand vrei tu.
Nu poti obliga pe nimeni cum sa procedeze cu proprietatea sa. Sigur ca ar fi bine ca fiecare sa economiseasca, dar nu poti obliga la aceasta. Tie ti se pare corect, altora poate sa nu li se para. Numai bine!

regis
| regis a răspuns:

Diferenta foarte mare nu este ca si principiu, doar ca un sistem ca cel propus de tine va lasa fara sursa de venit pe toti cei pensionati deja.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bai asa inseamna si fondul privat de pensii. Un cont in banca unde se aduna bani care sunt investiti de banca si iti vor fi returnati in transe cand iesi la pensie.

| Gogu06 explică (pentru suntserios):

Si daca mori inainte de pensie ce se intampla cu banii stransi acolo?

| suntserios a răspuns (pentru Gogu06):

Pot fi retrasi daca nu ma insel.