| TPU2019 a întrebat:

Ce detalii sunt necesare pentru a plati impozitul pe casa/apartament online (pe Ghiseul.ro - cine a facut si stie)

Momentan nu am cum sa ma deplasez in tara si rar am pe cineva acolo sa ma ajute "fizic" cu mers si rezolvat ceva.

Am ajuns la concluzia ca Ghiseul.ro e singura solutie pentru a plati impozitul online (problema e ca nu aveam deja cont creat cand am plecat din tara)

Pentru a crea cont pe site, este necesara ori prezenta fizica la primarie, de unde primesti o parola / cod de activare, ori de validare cu un card bancar emis de o banca din RO (o anume lista cu care lucreaza site-ul sau nu mai stiu ce serviciu de date, in fine, nu ma pricep.)

Am gasit CEC Bank ca fiind una din bancile din respectiva lista si am creat cont online (acum astept cardul ca sa il pot activa si folosi pentru cont pe Ghiseul.ro, dar va dura undeva la aprox. 2 ~ 3 saptamani postarea internationala)

Evident, intre timp sunt blocat in asteptarea cardului si nu imi pot crea contul pe Ghiseu.ro, dar preventiv as vrea sa stiu ce alte detalii vor fi necesare la aplicarea pentru plata impozitului online pe Ghiseul.ro - In timpul apelului video de confirmare identitate pentru crearea contului la CEC Bank am intrebat si mi s-a spus ceva pe scurt, dar fiind la munca si pe fuga, am "pierdut" totul pe drum pana acasa. (ceva gen CUI, NLC sau abreviatii de genul.)

Daca are cineva cunostinta de ce detalii sunt necesare, in afara de buletin, adresa, nr. Tel. sau alte date generice care le pot accesa si din memorie, dati share,

Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Eu platesc de pe acest site. Mie, cand l-am deschis, nu mi-a trebuit decat datele personale si un card.
Ceea ce ti-a zis de la CEC sunt specifice bancilor. Prin banci nu poti plati si nici prin trezorerie, deoarece sunt conturi destinate firmelor.
Intra pe ghiseul.ro si o sa-ti apara doua ferestre: de identificare si de cont nou. Dai cloc pe cont nou si mergi mai departe.
Dar atentie! Primaria respectiva, unde platesti impozitul, trebuie sa fie inrolata in aceasta aplicatie. Nu toate primariile sunt. De exemplu, la mine in judet sunt putin mai mult de jumatate.
Ca sa afli daca comuna, orasul, municipiul tau este inrolat in aplicatie, intra pe ghiseul.ro si pe banda de sus se gaseste inscris "institutii inrolate". Da clic, pe acesta, apare harta Romaniei impartita pe judete, dai clic pe judetul tau si vezi toate localitatile inrolate.
Dupa ce te autentifici, iti apar taxele care trebuie sa le platesti.
Daca cunosti suma poti plati fara cont. Dar iti trebuie CUI, contul unde trebuie sa platesti etc. Incearca si vezi.

| TPU2019 explică (pentru mi25):

Asta e problema, ca nu pot sa imi creez cont pe Ghiseu pana nu am card de la o banca din RO pentru verificare (in cazul meu abia mi-am deschis cont la CEC Bank azi si astept cardul in 2 3 saptamani) deci nu pot trece mai departe sa vad ce detalii imi mai cere.

Oricum, cred ca am inteles cum functioneaza treaba. in baza CNP-ului Ghiseul acceseaza baza de date a institutiei inrolate si are acces sa determine "sa citeasca" ce ai sau nu ai "pe numele/CNP-ul tau" de plata. Va trebui doar sa astept sa imi vina cardul de la CEC Bank si sa il activez ca sa imi pot face cont.

M-am uitat pe harta si primaria de care apartin este inrolata.
Curios e ca am gasit intr-un video mai vechi pe YT un tutorial pentru Prahova, Maneciu cu sectiunea in care poti plati fara autentificare (fara sa ai cont?) si optiunea de plata impozite cladiri pers fizice era "21.A.07.01.01 Impozit pe clădiri de la persoane fizice" la mine in lista lipseste. am acolo totul de la Ana la Caiafa, toate alte taxele si impozitele posibile, in afara de asta straight face

In fine, cred ca nu imi va trebui de fapt nimic special, doar detaliile institutiei spre plata. pe care le vad detaliile institutiei selectate de pe harta de pe Ghiseul.ro Aparent toate detaliile mele sunt accesibile lor in baza CNP-ului.

La CEC probabil imi spunea doar sa pun la debitor detaliile bancii lor, CUI-ul lor, adica CEC Bank

Mai jos este lista extinsa cu toate taxele posibile pe care le pot plati la primaria de care apartin (numai ce am eu nevoie nu vad)

21.A.05.50.00 Alte impozite pe venit, profit și câștiguri din capital

Ch.Meserii
Imp.Venit Liber Prof.

21.A.07.03.00 Taxe judiciare de timbru și alte taxe de timbru

Taxa judiciara de timbru

21.A.16.03.00 Taxe și tarife pentru eliberarea de licențe și autorizații de funcționare

Nr. Postal
Tarif de elib. a copiei conforme
Tarif elib. autorizatie de transp.
Tarif elib. licenta traseu
Taxa eliberare autorizatie dispecerat
Taxa eliberare autorizatie taxi
Taxa eliberare autorizatie transport
Taxa pentru obtinerea aviz/acord prin comisia de aviz comun
Taxa pentru utiliz. temporara a locurilor publice-desf carosabil
Taxa viza autorizatie transport
Taxa viza autorizatie dispecerat
Taxe pentru acorduri cf HCL 258/2010
Taxe pentru aviz de oportunitate
Taxe pentru aviz tehnic CTATU
Taxe viza autorizatie taxi
Tx. autorizatie constructie PF
Tx. elib. aut. transp. inchir.
Tx. rest. aut. a doua susp.
Tx. rest. aut. prima susp.
Tx. viza an. c. c. transp. inchir.
Tx. Certificat Urbanism PF
Tx.Comisie Urb. PF
Tx. Eliberare Autoriz.
Tx.Sanepid
Tx. elib. A.C. in regim de urgenta cf. HCL 770/2017
Tx. elib. C.U. in regim de urgenta cf. HCL 770/2017
Tx. elib. certif. nomencl. stradala cf. HCL 469/2010
Tx. elib. duplicat Lg 300/2004
Tx. elib. duplicat autoriz. taxi
Tx.elib.autoriz.exec.serviciu taxi
Tx.modif. autoriz.Lg 300/2004
Tx.viza acord OG 99
Tx.viza anuala pt.desf.unei activ.econ.(LG300/2004)
Tx.viza autoriz. anuala
Tx.viza.autoriz.exec.serviciu taxi
tx pentru obtinere aviz/acord prin comisia de aviz comun

21.A.16.50.00 Alte taxe pe utilizarea bunurilor, autorizarea utilizării bunurilor sau pe desfășurare de activități

Copii arhiva
Cotizatii tineri la chelt intret
Taxa elib. acord functionare

21.A.18.50.00 Alte impozite și taxe

Alte imp si taxe

21.A.31.03.00 Alte venituri din dobânzi

Alte venit din dobanzi

21.A.33.08.00 Venituri din prestări de servicii

Venituri din taxe pentru elib carti identitate
c/v carte de identitate provizorie
taxa pentru. furnizarea de date

21.A.33.10.00 Contribuția părinților sau susținătorilor legali pentru întreținerea copiilor în creșe

Contributii parinti

21.A.33.28.00 Venituri din recuperarea cheltuielilor de judecată, imputații și despăgubiri

Deb de recup
Imputatii/Despagubiri

21.A.34.02.00 Taxe extrajudiciare de timbru

Taxa Timbru
Taxa autorizare circulatie pentru probe
Tx carte identitate provizorie
Tx privind furnizarea unor date din RNEP
Tx. Examen Auto
Tx.Nr.Provizoriu
Tx.elib.permise pescari si vanatori
Tx.inmatriculare auto
Tx.schimbare nume

21.A.34.50.00 Alte venituri din taxe administrative, eliberări permise

Alte venit. din taxe administ.

21.A.36.05.00 Vărsăminte din veniturile și/sau disponibilitățile instituțiilor publice

Varsaminte din venit.si disponib.instit.publ

21.A.36.11.00 Venituri din ajutoare de stat recuperate

Venituri din ajutoare de stat recuperate

21.A.36.50.00 Alte venituri

Abonament parcare BASIC R5
Abonament parcare PLUS R5
Atestat de producator
Carnet de comercializare
Comp. moluz
Contributie tineri la intretinere
Cota din vz benz/mot pj
Diverse venituri
Fond de stimulente
Formulare licitatie
Impoz. xerox
Penalit. incasate din utilitati
Penalit.chelt.deplasare
Taxa elib certif de atestare administrator imobile
Taxa licenta transport si aviz acord unic
Taxa licitatii
Taxa parcare TIR/PARCOMETRE
Taxa speciala desfacere casatorie cf HCL 11/2011
Tx acord unic
Tx eliberare urgenta certif. fiscal
Tx. Casatorii
Tx. de inregistrare a vehic.
Tx. refacere asfalt
Tx.Libera trecere
Tx.contravaloare fier vechi
Tx.desfacere strada
VIZA ANUALA ATESTAT PRODUCATOR
Val dob serv.depozit deseuri menajere
Venituri din garantii retinute in urma contest.CNSC

21.A.39.03.00 Venituri din vânzarea locuințelor construite din fondurile statului

Comision 1% locuinte ANL
Venit din Vanzarea Loc.

21.A.39.04.00 Venituri din privatizare

Venituri din privatizare

21.A.39.07.00 Venituri din vânzarea unor bunuri aparținând domeniului privat al statului sau al unităților administrativ-teritoriale

Valorificari bunuri
Venit vanz. spatii comerciale

21.A.39.10.00 Depozite speciale pentru construcții de locuințe

Rate loc. Ord. 19

50.06 Garantii

AVIZ AMPLASAMENT SC APA CANAL
AVIZ AMPLASAMENT TRANSURB SA
Despagubiri veterani razboi
Garantie autorizatie taxi
Garantie licitatie
Indemnizatii handicapati
Sume neridicate din venit minim garantat
Tx. timbru arhitect
Tx. timbru arhitect - Ordinul Arhitectilor
Vz. SAD, executare silita

| mi25 a răspuns (pentru TPU2019):

Pe ghiseul.ro poti sa platesti: impozit si taxe locale, ANAF, utilitati, amenzi, alte taxe.
Tocmai pentru ca este inrolata in aplicatie, nu mai poti plati impozitele in cont.
Eu am platit impozitul cuiva in contul pe care l-am gasit si mi-a spus ca nu e bine, deoarece acela este de colectare a altor sume si trebuie sa faca referat sa treaca sumele in conturile normale.

| TPU2019 explică (pentru mi25):

Deci nu as mai putea plati in contul primariei cu detaliile de pe harta din Ghiseul.ro daca inteleg bine.

In cazul asta, cum se face, ce detalii ar trebui sa completez si in ce loc? Practic trebuie sa completez detaliile de la acele "conturi normale" ale lor. (pentru impozit etc. - care le pot gasi undeva?)?

| mi25 a răspuns (pentru TPU2019):

Da telefon la primarie, la taxe si impozite, si vorbesti cu persoana respectiva ca-i trimiti banii prin posta sau alte mijloace de trimis bani intre persoane fizice. Inainte de asta o rogi sa-ti spuna cat ai de platit (eu platesc pentru cineva asa si-mi trimite prin email o somatie de plata de unde reiese cat trebuie sa platesc). Apoi trimiti banii cu confirmare de primire.
Alta modalitate nu am gasit.
Poti intreba cum si in ce cont sa trimiti banii, daca au.