| C4catulMagicOrtodox a întrebat:

Ce e "invaziunea fiscala"?

Răspuns Câştigător
| Lupic?27 a răspuns:

Invazie extraterestra! evaziune se numeste nasule!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista "invaziune" fiscala, poate te referi la evaziunea fiscala.
La modul general evaziune fiscala inseamna orice fapt prin care o persoana fizica sau juridica se sustrage de la plata darilor catre stat.
Conform L.nr. 241/2005, pentru prevenirea şi combaterea evaziunii fiscale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 9
  (1) Constituie infracţiuni de evaziune fiscală şi se pedepsesc cu închisoare de la 2 la 8 ani şi interzicerea unor drepturi sau cu amenda următoarele fapte săvârşite în scopul sustragerii de la îndeplinirea obligaţiilor fiscale:
a) ascunderea bunului ori a sursei impozabile sau taxabile;
  b) omisiunea, în tot sau în parte, a evidenţierii, în actele contabile ori în alte documente legale, a operaţiunilor comerciale efectuate sau a veniturilor realizate;
  c) evidenţierea, în actele contabile sau în alte documente legale, a cheltuielilor care nu au la baza operaţiuni reale ori evidenţierea altor operaţiuni fictive;
  d) alterarea, distrugerea sau ascunderea de acte contabile, memorii ale aparatelor de taxat ori de marcat electronice fiscale sau de alte mijloace de stocare a datelor;
  e) executarea de evidente contabile duble, folosindu-se înscrisuri sau alte mijloace de stocare a datelor;
  f) sustragerea de la efectuarea verificărilor financiare, fiscale sau vamale, prin nedeclararea, declararea fictivă ori declararea inexactă cu privire la sediile principale sau secundare ale persoanelor verificate;
  g) substituirea, degradarea sau înstrăinarea de către debitor ori de către terţe persoane a bunurilor sechestrate în conformitate cu prevederile Codului de procedură fiscală şi ale Codului de procedură penală."

| Simpatic a răspuns:

Un fel de definitie poate fi si aceasta :

"Evaziunea fiscală se referă în general la procesările ilegale în care obligaţia de plată a impozitelor este ascunsă sau ignorată, cu alte cuvinte contribuabilul plăteşte mai puţin impozit decât ar trebui să plătească conform legii, necomunicând autorităţilor fiscale venitul real sau informaţii importante."

In orice caz gasesti explicatii pe net despre ce anume inseamna "evaziunea fiscala"!

Legea 241/2005 defineste in articolele sale evaziunea astfel:

art.9 :

(1) Constituie infracţiuni de evaziune fiscală şi se pedepsesc cu închisoare de la 2 ani la 8 ani şi interzicerea unor drepturi următoarele fapte săvârşite în scopul sustragerii de la îndeplinirea obligaţiilor fiscale:

a) ascunderea bunului ori a sursei impozabile sau taxabile;

b) omisiunea, în tot sau în parte, a evidenţierii, în actele contabile ori în alte documente legale, a operaţiunilor comerciale efectuate sau a veniturilor realizate;

c) evidenţierea, în actele contabile sau în alte documente legale, a cheltuielilor care nu au la bază operaţiuni reale ori evidenţierea altor operaţiuni fictive;

d) alterarea, distrugerea sau ascunderea de acte contabile, memorii ale aparatelor de taxat ori de marcat electronice fiscale sau de alte mijloace de stocare a datelor;

e) executarea de evidenţe contabile duble, folosindu-se înscrisuri sau alte mijloace de stocare a datelor;

f) sustragerea de la efectuarea verificărilor financiare, fiscale sau vamale, prin nedeclararea, declararea fictivă ori declararea inexactă cu privire la sediile principale sau secundare ale persoanelor verificate;

g) substituirea, degradarea sau înstrăinarea de către debitor ori de către terţe persoane a bunurilor sechestrate în conformitate cu prevederile Codului de procedură fiscală şi ale Codului de procedură penală.

| gabicoo a răspuns:

Înseamnă că după pomenile electorale din 2024, în 2025 vom fi invadați de noi taxe și impozite.

| ReddY25 a răspuns:

Poate evaziune