| Sonia822 a întrebat:

Ce elemente obligatorii trebuie sa contina o petitie, publica la nivelul tarii, colectiva, online (semnata de mai multi cetateni) pentru a putea fi considerata valida, pentru a fi luata in considerare si atasata unei sesizari si unei initiative legislative? Multumesc.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

O petiție pentru a fi luată in seamă, o faci individual.

Aia cu publicul larg (deh, voința maselor) o faci cum vrei tu că doar nu e inițiativă legislativă

| ValentinMihai78 a răspuns:

Dacă ai citit cartea despre Don Quijote de La Mancha, exact așa se caracterizează persoana care dorește să lanseze o consultare publică cu rol de inițiativă legislativă.
Ultima inițiativă publică care s-a transformat într-un referendum de consultare națională, a fost un total fiasco, dar numărul de semnături a ajuns la 3 milioane de cetățeni. Acest număr a fost strâns de un ONG, prin online, dar și deplasare prin orașe. E vorba de Referendumul pentru familie, transformat de partidele politice de opoziție de atunci, prin manipulare online și nu numai, în o luptă împotriva partidului de la guvernare.