| anonim_4396 a răspuns:

Ei, uite ca nu m-am gandit pana acum la intrebarea asta, de unde se vede ca un astfel de site, care favorizeza schimbul de opinii e foarte util.Si,fiindca intrebarea ma pune pe ganduri, sa incerc sa inteleg eu insami unde se duc banii mei.Si iata ce cred:
-dupa cate inteleg, foarte multi bani se duc in buzunarele alesilor nostri pentru tot felul de cheltuieli, dat fiind numarul lor mare si dintre care cea mai nesimtita mi se pare plata chiriei chiar pentru unii parlamentari care au case in capitala si cu toate astea nu se sfiesc sa incaseze sume consistente;
-mai inteleg ca platim prin hotarari CEDO pentru niste procese pierdute din incompetenta sau reaua-vointa a unor instante judecatoresti si pentru care ar trebui sa plateasca cei ce gresesc;
-unele categorii sociale cum ar fi magistratii, profita de anumite principii de autonomie sociala care le ingaduie sa-si stabileasca singuri salariile si ajung cu nesimtirea pana la sfidare a unei intregi societati pretinzand ca impart dreptate; s. a. m. d.
Si iata doar cateva dintre directiile in care se duc banii nostri.In urma acestei succinte, totusi, enumerari, o singura concluzie se impune:statul face cu banii mei nu ce vrea sa faca, ci ceea ce anumiti cetateni, avand fraile in mana, decid sa faca.Asa cum condamnam Romania pentru ce fac unii dintre cetatenii sai, asa condamnam si Statul, uitand ca numai de fiecare dintre noi in parte poate fi aparata si reputatia tarii, dar si corectitudinea statului.Atitudinea e totul. A tuturor dar si a fiecaruia in parte. Dar pentru ca atat de multe sunt de indreptat, dupa parerea mea trebuiesc schimbate legile elaborate in pripa dupa 89, si, in primul rand Constitutia legea suprema a fiecarui stat. Daca banii nostri se duc unde vor unii, macar banii nepotilor nostri sa mearga acolo unde trebuie si sa duca la propasirea acestei tari, frumoasa dar prizoniera intr-un paradis al ilegalitatilor.

6 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Raspunsul imi apare din nou anonim, din pricina de delogare instantanee si imprevizibila.Scuze.

| remus a răspuns:

Eu cred, banii nostri sunt tocati marunt, marunt, marunt ca nu ramane nimic din ei, posibil sa aflam numai daca va mai exploda mamaliga.

| Roby67 a răspuns:

@adytzukrose
De ce jignesti animalele? Nu merita, crede-ma happy

| adytzukrose a răspuns:

"avioane"...mai bine spus ce face cu banii nostri, ai celor din clasa de rand? am obosit sa ma mai gandesc la asta...multe animale mai sunt la guvernarea Romaniei, Doamne!

| Bucatarul.com a răspuns:

Ii investeste in porci pentru Craciun, ai vazut cati sunt in Parlament?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Majoritatea ii imparte clientelei politice prin contracte la preturi exorbitante pentru servicii de de cea mai proasta calitate. Aceasta la rindul ei, pastreaza mare parte si mai baga ceva si in conturile politicienilor pentru protectie si pentru asigurarea viitoarelor contracte cu statul. Restul ii dramuieste la singe pentru invatamint, sanatate etc. Dar deja sint prea putini si spune mereu ca nu sint bani. Asadar, dupa cum se vede, bani sint, dar nu sint directionati unde trebuie. Cu alte cuvinte "cine imparte, parte-si face" si statul nostru-si face MARE partewinking