| razvan402002 a întrebat:

Ce faci cand nu ai bani sa platesti ratele la banca?

Răspuns Câştigător
prfml
| prfml a răspuns:

Inainte de a face un imprumut la banca te asiguri ca il poti plati, intodeanua sa ai un plan B inainte a-l face, nu te lungesti mai mult decat iti este plapuma, il iei pe termen scurt ca nu sti ce poate prevede viitorul, daca iti place sa risti consoleaza-te ca poti pierde. Unele banci iti fac o refinantare dar intr -un final nu reusesti decat sa amani datoriile. Asa ca iti stramtorezi bugetul ca sa ai bani de rate, iti cauti o a doua slujba daca reusesti sau in cel mai rau caz iti pierzi bunul ipotecat daca ai. Eu unul nu am facut imprumut si nu o sa fac niciodata, exceptand problemele de sanatate, de fel eu imprumut oameni, nu suport a fiu dator, am stat si nemancat cand aveam o datorie, gandul imi era numai sa o achit, desi multi ma dezaprobau asta la mine, dar ce sa fac, mie imi place sa nu plec capul in fata nimanui facand exceptie la respect.

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu mi-am mai luat un job.

| Nastasia a răspuns:

Eu cred ca solutia ar fi sa nu-ti faci credite la banca. O tendinta in Romania este un consum exagerat-motivul pentru care impactul crizei in Romania se simte mai accentuat decat in celelalte tari. Se ajunge in situatia in care oamenii nu mai au posibilitatea sa-si achite creditele la banca, lichiditatile scad si astfel, nu mai pot fi sustinute investitiile. Apare atunci intrebarea: cum sustinem cresterea economica?

cami
| cami a răspuns:

Orice. Doar nu te astepti sa-ti vina creditorii la usa? lucrezi la negru, imprumuturi pe la rude. Imposibil sa nu gasesti o solutie. Nu dispera!

| ciumpalaku a răspuns:

Cand nu mai ai bani de rata, schimbi 100 euro. happy

| ΔH a răspuns:

Banii pe care-i mai ai ii investesti in manusi, caciuli, leviere, chei...
si o sa faci destul sa-ti platesti banca laughing

| Delia a răspuns:

O cunostinta de-a mea a ramas fara servici si, deci, in imposibilitatea de a-si mai plati ratele la credit. A mers la banca si a dus toate actele doveditoare.Au pasuit-o 2 ani, plateste doar o parte din dobanda, o suma infima. I s-a prelungit doar perioada de creditare cu 2 ani. Poate reusesti si tu.Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Renegociezi cu directorul, cu toate ca te costa mai scump, sau renunti, adica iti pun sechestru pe lucruri.ar fi frumos daca ar fi asa de simplu, dar de foarte multe ori chiar daca renunti tot mai ramai dator ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Platesti gastele.hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi cu cheile de la apartament la banca, si le predai directorului. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci rost!big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu. nu mai faci credit...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea sa castigi un ban in plus. De ex. comisioane pentru prieteni, cunostinte

| urbanghost a răspuns:

Faci rost de bani.winking

| lily09 a răspuns:

Pai roaga-te sa nu se intample asta... dar daca totusi esti in situatia asta ...trebuie sa mergi neaparat la banca sa discuti situatia... poate iti fac o refinantare...asta ca sa nu ajungi pe lista rau platnicilor...ca nu mai pupi credit vreo 5 ani...si eu stiu ca astia care ajung someri sau fara loc de munca... te mai iarta banca vreo doua trei luni... dar numai daca mergi sa vb cu ei...bafta