| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna "nerecurare"?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este vorba de faptul ca o hotarare judecatoreasca pronuntata de instanta de fond (pentru cele in care exista doar calea de atac a recursului) ori in apel nu a fost atacata cu recurs, astfel ca a devenit irevocabila si poate fi pusa in executare. Numai bine!

5 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Fundal a? rolling on the floor

evenso
| evenso a răspuns:

Cred ca se refera la o sentinta definitiva si neatacata la instanta de recurs.

| iYuuki a răspuns:

Cred ca inseamna a nu face recurs

| pikaღ a răspuns:

Esti sigur ca acesta e cuvantul corect

| radumar a răspuns:

Hotararile nerecurate sunt hotararile supuse recursului si care nu au fost atacate cu aceasta cale de atac.
Hotararile nerecurate sunt hotarari irevocabile.
Sursa http://www.avocatnet.ro