| Alecsia a întrebat:

Ce masuri se pot lua cand o persoana neinscrisa la nastere si nedeclarata la primarie, deci fara certificat de nastere, buletin, si restul actelor, se prezinta pentru a cere inscrierea sa la o varsta tardiva (19 ani), in conditiile in care parintii acesteia sunt decedati? Tinand cont de faptul ca are 19 ani, presupun ca Autoritatea Tutelara si Protectia Copilului nu vor interveni, dar care ar fi posibilitatea sa isi scoata un act de nastere si un buletin, ce ar trebui sa faca pentru a le obtine? Si datele pe care le va avea (locul si data nasterii, numele parintilor, CNPul, numele personal, etc) vor fi cele comunicate de ea? Va rog sa ma lamuriti putin. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus de tine cazul este de competenta instantei judecatoresti, asa ca va trebui sa se adreseze judecatoriei de la locul de domiciliu. Se vor face cercetari pentru dovedirea celor afirmate de persoana respectiva si in baza tuturor probelor administrate se va pronunta o hotarare prin care se vor stabili datele de nastere (cele care urmeaza a fi inscrise in certificatul de nastere), se va intocmi apoi certificatul de nastere, se atribuie CNP si apoi se va face cartea de identitate. Numai bine!