| andutzu_3175 a întrebat:

Ce parere aveti? daca s-ar introduce pedeapsa cu moartea pentru criminali, gen ai omorat vei plati cu viata. Credeti ca ar scadea numarul crimelor?

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Subscriu la anelaubed si badcommandorfilenamef1: pedeapsa cu moartea nu ar reduce numarul crimelor. Nu numai ca numarul infractiunilor nu depinde de pedepse, in cazul omorurilor nu legea este cea care tine un om normal departe de astfel de fapte, ci principiile morale. Eu as spune chiar ca numarul omorurilor nu ar creste nici daca aceasta fapta ar fi scoasa din codul penal.
Eu unul ma declar ferm impotriva pedepsei cu moartea, macar pentru motivul ca au fost cazuri in care ulterior cel condamnat a fost nevinovat. Ba chiar cunosc un astfel de caz, cumnatul strabunicului meu fiind condamnat in tinerete pentru o crima pe care nu a savarsit-o, singura lui legatura cu crima fiind aceea ca muncea in zona in care s-a gasit cadavrul.
A stat ani grei in inchisoare, pana cand adevaratul criminal, pe patul de moarte, si-a marturisit in detaliu fapta. Pe atunci nu era moda cu actionarea statului in judecata pentru asemenea nedreptati, dar daca ar fi fost condamnat la moarte ce ii mai puteai spune ulterior familiei?

Elianna
| Elianna a răspuns:

Iti raspund tot cu o intrebare.In USA este pedeapsa cu moartea in vigoare.Crezi ca la ei s-a diminuat criminalitatea? O pedeapsa mai mare decat cea cu moartea este cea pe viata! Aia pedeapsa, in care are se suferit toata viata lui si sa traga consecintele si sa se gandeasca la ce a facut!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Probabil cel mai natural ar fi ca cei ce ucid (din alte motive decat accidental sau pentru a se apara ) sa fie izolati de societate, pentru totdeauna. Lasati in pace acolo, sa se descurce fara beneficiile sociale si sa nu se poate intoarce. Nu tinuti inchisi intr-o celula, in conditii mizerabile si pe banii unor oameni cinstiti. Cred ca pentru criminali impulsul de a ucide este mai puternic decat teama consecintelor. Dar n-am de unde sa stiu asta, doar deduc.

| Vizitiul a răspuns:

Da, ar scadea numarul crimelor, dar nu-i o solutie! Noi oamenii nu putem avea drepturi sa decidem ce se va intampla cu viata altor oameni!

| Roby67 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=PezNOz8UlTA&NR=1
Crezi ca asta nu ar fi omorat daca ar fi pedeapsa cu moartea? Eu sunt sigur ca nu s-ar fi gandit asa de departe.

| badcommandorfilenamef1 a răspuns:

Din nefericire, pot sa raspund la aceasta intrebare, ca unul care are ceva cunostinte in materie! Desigur că pe marginea acestei intrebari, s-ar putea scrie mai multe tratate stiintifice si s-ar putea uza foarte mult tastatura. Foarte pe scurt vreau sa-mi exprim parerea ca, in general vorbind, numarul infractiunilor nu depinde in vreun fel, nici de felul pedepsei si nici de modul de aplicare a ei. A nu se intelege ca as fi partizanul legii junglei! Nu, Doamne fereste, pedepsele sunt necesare si atata vreme cat exista motive, pedepsele trebuiesc aplicate. Insa aplicarea pedepsei fara discernamant, manati de ura si resentimente, nu poate avea un efect benefic. Acum referitor la infractiunile foarte grave si deosebit de grave, desigur ca pedepsele ce se impun trebuiesc sa fie pe masura! Dar atentie, moartea nu poate fi si nu are cum sa fie o pedeapsa! Ma refer aici la moartea intai, de care toti oamenii au parte și in mod special la moartea pe care oamenii o produc, fie ei căl-ai autorizati, sau neautorizati. Cel mult ar putea fi o pedeapsa colaterala, pentru familiile si prietenii celor ucisi. Dar ce ne facem cand cei care ucid, sunt atat de rataciti, incat nu mai tin cont de nici un risc si din pacate asta se petrece mult prea frecvent. Stiti, la noi romanii este o vorba: prinde orbul, scoate-i ochii!, sau pelerină după ploaie, poate si altele. Credinta mea este ca Dumnezeu controleaza toate lucrurile si noi nu avem nimic mai bun de facut decat sa acceptam deciziile Lui, chiar si atunci cand nu le intelegem si deci nu suntem de acord cu ele. Sa nu uitam ca Biblia ne da unele exemple de oameni mari ai lui Dumnezeu, care au comis infractiunea de omor, dar totusi au gasit mila la Dumnezeu si au avut taria de a se intoarce si de a se impaca cu Dumnezeu! Nu doresc sa dau exemple, oricum cine vrea le poate gasi cu usurinta. Vreau doar să subliniez marele adevar, acela ca viata o da numai Dumnezeu si numai El are puterea sa o ia! Noi oamenii putem cel mult sa zadarnicim planurile lui Dumnezeu, dar nicidecum nu le putem incurca, sau schimba. In concluzie, bine ar fi sa fim, fiecare in dreptul lui, mai modesti, mai sinceri si cu mai multa frica de Dumnezeu si atunci cu siguranta, numarul infractiunilor de tot felul ar scadea, inclusiv al celor de omor, care ne dor cel mai mult, pe noi, cei ramasi in viata, caci pe cei morti nu are cum sa-i mai doara! ( deci a-l ucide pe criminal e egal cu a-l scuti de pedeapsa! "Cine are urechi de auzit sa auda si cine nu intelege, sa nu inteleaga!" )

| never2say4never a răspuns:

In mod sigur! Doar daca se stie sigur ca acea persoana a omorat pe cineva si sa se excluda asta daca ucizi din autoaparare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA! Dar sa fie probe solide.