Întrebare recomandată | blueangel99 a întrebat:

Ce parere aveti despre pedeapsa cu moartea? Credeti ca ar trebui reintrodusa?

99 răspunsuri:
| Forev3rAlone a răspuns:

Nu.A omori pe cineva nu mi se pare o pedeaps.a
Eu cred doar ca se incearca sa i se fure locul Lui Dumnezeu!

| dodicuta a răspuns:

Da, daca ia o viata, sa i se ia si lui.

| BuGz a răspuns:

Multe tari deja au / vor pune pedeapsa cu moartea :
2. SUA - Luni s-a obtinut un nou record in ceea ce priveste votul pentru o rezolutie ONU ce sustine abolirea pedepsei cu moartea. Romania este printre cele 110 state care sustin aceasta propunere. De fapt, toate statele din UE doresc renuntarea la pedeapsa capitala.

Rezolutia este votata o data la doi ani, in comitetul pentru drepturile omului din cadrul Adunarii Generale a ONU.

Votul dezbina aliante traditionale formate in cadrul ONU. De exemplu, Israelul a votat impotriva aliatului traditional SUA.

De altfel, Statele Unite, Japonia, China, Iranul, India, Coreea de Nord, Siria si Zimbabwe sunt printre cele 39 de state care se opun rezolutiei. 36 de state s-au abtinut, la votul de luni, relateaza The Australian care preia AFP.

Cu toate acestea, numarul statelor care au votat pentru rezolutia privind abolirea pedepsei cu moartea a crescut, de la 107 in urma cu doi ani, la 110, anul acesta.

Printre cele mai elocvente pledoarii sustinute pentru abolirea pedepsei cu moartea a fost cea a Frantei. Guvernul socialist de la Paris a lansat o campanie masiva pentru votarea rezolutiei ONU, iar diplomatii francezi au anuntat deja ca nu se vor opri aici, urmand sa creasca presiunea morala asupra statelor care inca sustin pedeapsa capitala
2. TURCIA - Premierul Turciei Recep Tayyp Erdogan a declarat ca va discuta reintroducerea pedepsei cu moartea pentru teroristi sau pentru cei care comit omoruri.

"Poate ca nu va fi cazul crimelor politice, dar este posibil sa discutam reintroducerea pedepsei cu moartea", a spus Erdogan. Turcia a abolit, in 2002, la presiunea UE, pedeapsa cu moartea, relateaza The Nation.

"Comunitatea internationala nu e alcatuita doar din Uniunea Europeana. Pedeapsa cu moartea exista in SUA, in China, in Rusia si Japonia, de exemplu", a mai spus Erdogan.

Afirmatia premierului Turciei survine intr-un moment in care 700 de detinuti au intrat in greva foamei, cerand conditii de detentie mai bune pentru Ocalan, liderul Partidului Muncitorilor din Kurdistan (PKK), care se afla in regim de detentie izolata de un an si jumatate.

Saptamana trecuta, la Bali, premierul turc a spus ca nu poate intelege cum un om care a omorat 77 de oameni poate primi doar 21 de ani de inchisoare, facand referire la Anders Breivik
3. CALIFRNIA - Pedeapsa cu moartea va fi mentinuta in California, in urma unui referendum organizat marti in statul din vestul Americii, in ciuda faptului ca alegatorii au fost de acord sa modifice o lege care confera sentinte mai lungi criminalilor recidivisti.

Rezultatele preliminare ale alegerilor de marti au aratat ca 46 la suta dintre alegatorii din California au sustinut abrogarea pedepsei capitale, in timp ce aproape 54 la suta s-au opus acestei masuri, transmite agentia Reuters.

Partizanii abrogarii pedepsei cu moartea si-au bazat campania mai degraba pe considerente de reducere a costurilor, decat pe considerente de morala. Acestia considera ca sistemul costa atat de mult incat statele cu probleme financiare ar putea economisi sute de milioane de dolari incarcerandu-i in schimb pe viata pe cei mai rai dintre criminali. Este stiut faptul ca apelurile in cazurile pedepselor cu moartea pot sa dureze chiar si decenii pana cand sunt rezolvate.

In California sunt inchisi aproape un sfert dintre condamnatii la moarte din Statele Unite ale Americii, insa niciunul nu a fost executat in ultimii sase ani. In ultimul deceniu, cinci state au abolit pedeapsa capitala. Astfel, in 17 state americane si in Districtul Columbia nu este permisa pedeapsa cu moartea.
Ma intreba : daca aceste state mult mai mari dezvoltate ca teritoriu si ca infrastructura au putut adopta aceasta lege /o vor adopta in curand de ce nu se poate face si in Romania?
Poata asa n-e vom mai invata si noi minte.

| IonelaaaS a răspuns:

Da ...ar fi si asta o varianta

| 3ntzz a răspuns:

Nu, pentru ca, mori si scapi. Asa, stai in inchisoare pana cand iti doresti moartea

| MissVamp a răspuns:

Trebuie reintrodusa... :-)

| myruna2012 a răspuns:

Da!
De exemplu mereu vad la stiri oameni care bat saracele batrabele, le iau banii si asa mai departe...
Mai sa-i omoare pe oamenii aia!

| eliaclodia a răspuns (pentru myruna2012):

Daca vrei razboaie, mai simte asa. Sunt atat de multi incat practic ceri razboi mondial. Tie ti-e frica pentru babe, dar vrei sa le omori cu mondialul. Cred ca ai inteles si nu zici si tu ca sunt ilogica sau nu stiu ce. Daca nu diferentiezi pedepsele ai urgent la asa lista un razboi mondial.

| Cuvântul1 a răspuns:

Eu as fi de acord, cel care ucide sa fie si el ucis big grin

| ROZ22 a răspuns (pentru Cuvântul1):

Chinuti vreo 2-3 ani, apoi ucis

| Cuvântul1 a răspuns (pentru ROZ22):

Bravo frate asa trebe.Vad ca multi au scris ca sa ii bage la inchisoare, dar de ce pla mea sa ii tinem la inchisoare, pentru ca noi platim tot felul de taxe la stat si din bani aia noi tinem niste scarbe ale societati care stau toata ziua.

| ROZ22 a răspuns (pentru Cuvântul1):

Avea Cheloo un raspuns pe tema asta, presupun ca era la conferinta de presa, oricum ceva la a1, unu gen' noi platim taxe pentru ca aia din puscarie sa se uite la tv si sa li se dea mancare. Chiar daca sunt oameni, la modu' direct nu merita nimic. Cei care au omoart sa fie omoarati sau lantu' la picior si al munca.

| Cuvântul1 a răspuns (pentru ROZ22):

Nu stiu nu am auzit

| Kosmin19 a răspuns:

Uneori mai merge si asa ceva.

| Labyrinth a răspuns:

Da, ar trebui.

| eaglewatch01 a răspuns:

Dupa cum merg treburile inziua de azi, ar trebui reintrodusa, DAR, numai in cazul dovedirii 100% a crimei, daca este sadica si premeditata.

Răspuns utilizator avertizat
| greenabstract a răspuns:

Yephappy

| Cataliciiii a răspuns:

Pentru crimele deosebit de grave, da

| JustSolutions a răspuns:

Nu ar trebui introdusa caci cel ce nu a facut omul nu are voie sa-l ucida

| Nyx a răspuns:

Nu. nu avem dreptul. Inchisoare pe viata, da, fara drept de reducere a pedepsei.

Răspuns utilizator avertizat
| The1smartiest a răspuns:

Constitutional si etic nu, practic ar trebui pentru binele altora!

| abcabcabc a răspuns:

Nu este prea blanda in cazul anumitor oameni

| donnie112 a răspuns:

In tari precum SUA se foloseste aceasta pedeapsa, consider ca in cazul unor se poate lua in considerare, in functie de fapta sau faptele pe care le-a comis, iar in cazul unora cred ca ar trebui pedepsiti cam in acelasi mod in care a comis fapta...

| Damon01 a răspuns:

Nu ar trebui reintrodusa...parerea mea

| Neverplayer a răspuns:

Aceasta pedeapsa se mai foloseste si la rromi, deci degeaba mai spune Base' sau Obama ''NU'', oricum ea exista.

| huuu a răspuns:

Nu tu i-ai dat viata acestui om ca sa
i-o poti lua, cred ca inchisoarea pe viata ar fi de ajuns pentru a stopa actiunile criminale.

| Ame25 a răspuns:

NU! Nimeni nu are dreptul sa spuna cand sa moara cineva si cand nu

| tmteo a răspuns:

Ce aveti ma? cum sa pedepsesti un om cu `moartea`? cred ca nu va auziti ce spune-ti. oricat de rau ar fi el. totusi, e o viata de om, nu o poti lua asa oricum.
Eventual sa i se taie mainile, daca violeaza sau fura sau pentru ceva de genu, dar nu sa omori un om!

| eliaclodia a răspuns (pentru tmteo):

E mult mai sadic sa dezmembreziu si sa mutilezi un om decat sa-l omori. Tu te auzi ce zici? E vorba de un satanism infiorator. Mai indulgent e sa-i faci o lobotomie, iar cu moartea scapa usor. Marea majoritatea a fiintelor vii prefera sa moara decat sa stea intr-un carucior cu rotile de exemplu. Iar furtul fara crima, nici Vlad Tepes nu-l pedepsea asa, cauta cauzele. Tepes pedepsea ce era asociat cu crima sau cu mutilarea, chiar sufleteasca.

| tmteo a răspuns (pentru eliaclodia):

Asta e si idea sa fie chinuit pentru ce a facut, sa regrete toata viata pentru toate relele comise. Nu sa i dai un glont in cap si gata pedepsa a scapat. pai asa, crede-ma ca sunt multi care isi doresc sa moara decat sa faca 20 de ani de inchisoare.

| eliaclodia a răspuns (pentru eliaclodia):

Hei, daca ideea ta e sa-l chinuiesti pe unu, atunci de ce acuzi ca e mai sadic sa-l omori si ca tu esti mai crestina decat altii? Sau nu am inteles eu bine?

| tmteo a răspuns (pentru eliaclodia):

Ba macar taci, ca esti pe langa... am zis eu ca sunt mai crestin? citeste in *** calumea ce scrie si dupa vb, hai pa ca m-ai plictisit, si n-am chef sa-ti descifrez eu care era ideea! pa=pa!

| eliaclodia a răspuns (pentru tmteo):

Bai oricum visezi degeaba, asa ca poti sa crapi de ciuda si sa te dai cu capul de lustra, fraiere. In plus esti si imitator, repede si tu ca nu intelegi ideea si mincinos si orgolios.Tu ma plictisesti pe mine cu cheful tau de a te da barzaunul sef inventator de legi. Apropos tot ce zboara se mananca sau se fumeaza? Pa nu este egal by.

Sa vada toti ce memorie ai uite ce ai scris:" Ce aveti ma? cum sa pedepsesti un om cu `moartea`? cred ca nu va auziti ce spune-ti. oricat de rau ar fi el. totusi, e o viata de om, nu o poti lua asa oricum.
Eventual sa i se taie mainile, daca violeaza sau fura sau pentru ceva de genu, dar nu sa omori un om!
postat la 3 Decembrie 2012 17:57
Raspuns la intrebarea:
Ce parere aveti despre pedeapsa cu moartea? Credeti ca ar trebui reintrodusa? "
Replica mea:
E mult mai sadic sa dezmembreziu si sa mutilezi un om decat sa-l omori. Tu te auzi ce zici? E vorba de un satanism infiorator. Mai indulgent e sa-i faci o lobotomie, iar cu moartea scapa usor. Marea majoritatea a fiintelor vii prefera sa moara decat sa stea intr-un carucior cu rotile de exemplu. Iar furtul fara crima, nici Vlad Tepes nu-l pedepsea asa, cauta cauzele. Tepes pedepsea ce era asociat cu crima sau cu mutilarea, chiar sufleteasca. postat la 4 Decembrie 2012 10:15

Si pe urma ai scris tu mincinosule"Asta e si idea sa fie chinuit pentru ce a facut, sa regrete toata viata pentru toate relele comise. Nu sa i dai un glont in cap si gata pedepsa a scapat. pai asa, crede-ma ca sunt multi care isi doresc sa moara decat sa faca 20 de ani de inchisoare. postat la 4 Decembrie 2012 10:22"

Replica mea:Hei, daca ideea ta e sa-l chinuiesti pe unu, atunci de ce acuzi ca e mai sadic sa-l omori si ca tu esti mai crestina decat altii? Sau nu am inteles eu bine? postat la 4 Decembrie 2012 10:28

si pe urma ai zis ceva urat despre mine si mincinos despre tine.

" Ba macar taci, ca esti pe langa... am zis eu ca sunt mai crestin? citeste in *** calumea ce scrie si dupa vb, hai pa ca m-ai plictisit, si n-am chef sa-ti descifrez eu care era ideea! pa=pa! postat la 4 Decembrie 2012 15:59
Raspuns la intrebarea:
Ce parere aveti despre pedeapsa cu moartea? Credeti ca ar trebui reintrodusa? "

Deci si in concluzie cine vorbea despre dreptate?! ho ho Ca sa faci dreptate, trebuie sa fi tu drept. Si sa nu fie nevoie sa ti-se puna fiola, mai.

| tmteo a răspuns (pentru eliaclodia):

Dati foc. mars curco... sau curvo cum suna mai bine?

| eliaclodia a răspuns (pentru tmteo):

In acest moment ai disparut for ever.

| carpediem a răspuns (pentru tmteo):

" Dati" se scrie cu cratima, iar dupa punct se incepe cu majuscula. Iar cand vrei sa insulti pe cineva incepe cu parintii tai, de exemplu! Bineinteles dupa ce inveti sa scrii corect gramatical, romaneste, sa poti comunica.

| dany5555 a răspuns:

Eu sunt de acord. Cel care ucide, sa fie ucis. Aici nu intra si accidentele de masina..pentru ca acolo poate gresi oricine.dar cei care omoara pentru ca vor, categoric da. In felul asta si ei ar fi mai speriati si nu ar mai fi atatea decese... oameni nevinovati morti...

| Bixuuuuuu a răspuns:

Eu nu sunt de acord cu asta..parerea mea este ca sunt destule pedepse "grele".

| RXBlade a răspuns:

Niciodata! Poate omori 50 de oameni dar se aresteaza si se duca la inchisoare! Deci nici nu ar trebui sa ne gandim la pedeapsa cu moartea.
Inchisoare pe viata si gata.

| qarim a răspuns:

Pentru cei care recidiveaza, desigur...

| costisuruniuc a răspuns:

Eu personal nu. Traim in sec 21, sa fim seriosi. Oricum nu se poate din cauza drepturilor omului, pana si un criminal in serie are dreptul la viata. Asta e parea meawinking.