| nico81 a întrebat:

Ce partide sunt de stanga, dreapta si centru in Romania?

Răspuns Câştigător
| nelu a răspuns:

Teoretic, PNL e de orientare centru-dreapta, PD-L e de centru-dreapta, PSD e de centru - stanga, PRM e extremist de stanga, PC e de centru-stanga, PNG e de dreapta, PIN, la fel, de dreapta PNTCD e de dreapta. In realitate, parerea mea e ca politica din Romania s-a indepartat de mult de orientarile clasice si avem de-a face cu hibrizi.

| coco2005 a răspuns (pentru nelu):

Stanga
Astfel inca de la inceput stanga a fost asociata ideii de transformare, facea apel al modernizare, la progres. Deci, in conformitate cu semnificatia initiala, stanga contesta ordinea sociala existenta la acea data, luptandu-se pentru schimbare. Adeptii ei se inspirau din conceptiile filosofice ale perioadei iluministe (Locke, Montesquieu, Rousseau), conform carora omul este, prin natura sa, bun, perfectibil, insa sistemul in care traieste nu ii este favorabil.
Zona stanga a spectrului politic a forst ocupata cu timpul, de partide din familia socialista, aparute catre sfarsitul secolului trecut. Valorile care i se atribuie in prezent stangii sunt: reforma, dreptate sociala, egalitate, libertate.

Dreapta
Adeptii dreptei au fost cei ai sustinerii status-quo-ului, facand apel la traditie, ordine, morala. Spre deosebire de viziunea optimista a stangii, dreapta are o viziune mai pesimista asupra naturii umane si, fara sa considere ca omul este neaparat rau, pleaca de la ideea ca ceea ce este rau in interiorul sau constituie o primejdie permanenta.
Ideile care i se atribuie in prezent dreptei sunt cele de

7 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Toate?!

carla
| carla a răspuns:

Sunt la fel de confuza ca si tine...:-P Cum ar trebui sa fie in teorie, ai raspunsurile mai sus, cum sunt insa, in realitate, vedem zilelea astea la stiri...

| Delia 75 a răspuns:

Stinga era PSD, in centru PD - L si de dreapta PNL restul sunt cum bate vintul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PSD e de stanga, PD-L este de centru dreapta, PNL de dreapta. In teorie ar trebui sa fie asa dar se stie ca PSD e plin de comunisti si ca influentiaza mult asupra PD-L, si asa ca PD-L are o pozitie politica precum bate vantul. Unicul partid serios care mentine ideologia sa si care are peste 134 de ani deviata este PNL. Este unicul partid politic din romania care nu are influente comuniste si care este cu adevarat liberal.

| Dumitrescu a răspuns:

in teorie PSD e de stanga, PD-L de dreapta, dar acum nu asta conteaza, conteaza ca sunt la putere.
PNL dreapta, Conservatorii (nostri) sunt unde le spune Voiculescu. Ecologistii - stanga. PRM si PNG extrema dreapta

| irinadima a răspuns:

Intre ceea ce inteleg eu a fi orientare sau pozitie politica si ceea ce practica partidele din Romania este o mare diferenta. Daca te referi la partidele istorice, da, putem vorbi de o pozitionare reala, dar daca vorbim despre politica romaneasca contemporana... mai greu.