| sylarbc a întrebat:

Ce poate să facă o persoana cu handicap daca e tratata de primărie ca si cum ar fi avut un retard mental? Asistenta sociala transmite tot doar prin asistenta persoanei cu dizabilități, orice vrea sa afle o întreba doar pe ea. Menționez ca asistenta sociala sta la 2 km distanță. Persoana cu handicap se ocupa de tot ce tine de managementul banilor si al cheltuielilor, cumpărături(in mare parte) si plata facturilor, handicapul fiind fizic nu psihic.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti adresa Direcţiei generale de asistenţă socială şi protecţia copilului din judeţul tau.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la primarie si spune-le sa le fie rusine! Nu este o lege in acest sens dar sa le spui ca daca mai apeleaza la altcineva nu le mai raspunzi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să facă o plângere la Serviciul de Asistență socială din Primărie, în atenția conducerii acesteia.

| sylarbc explică (pentru sadrian46):

E preferata primariei din sat. De ce lege se poate folosi si unde se poate duce(mai sus de primaria comunei

| anonim_4396 a răspuns (pentru sylarbc):

Apeleaza la un avocat

| sadrian46 a răspuns (pentru sylarbc):

Primăria din sat depinde de Consiliul Județean.

| mihai69 a răspuns:

Vezi dacă poți apela direct la Consiliul pentru Combaterea discriminării. Ei ar trebui să te poată ajuta.

| mi25 a răspuns:

Adreseaza-te prima data Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului din judet. Gasesti modul cum poate fi contactata pe net.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când spun eu ca romanii sunt cum sunt, și pe buna dreptate mi se suspenda contul definitiv. Nu mai la noi se întâmplă toate tâmpeniile, discriminari, xenofobism, ura rasiala, politica, religioasa, tara unde ești un om bun și liniștit ești perceput de către societate ca un fraier, și când ești luat de fraier și îți faci dreptate cu pumnul ( nu ai încotro, justiția doarme pe ea, mai ales dacă x-ulescu are pile) lumea tot pe tine te invinovsteste când tot ei te provoacă la culme. O tara plina de cocalari, interlopi, Ipocriți, hoți, și jeguri umane, deșeuri. Romanii și Țiganii unde se duc nu mai crime și hoții comit de au speriat toată Europa, incestul în familie, violurile, hoțiile, discriminările, sunt la ordinea zilei. Toți Ipocriții arata cu degetul către x ca face anumite chestii imorale, penibile și culmea e ca ei o fac mereu în intimitate, tara unde hotul striga hot. Poate ar fi mai bine dacă ar fi ștearsă definitiv tara asta de pe pământ.

| alexalx1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexalx1234):

Din păcate am bro. Am fost în tari civilizate și am văzut cum sunt oamenii de acolo și cum sunt ai noștri, și dacă era de ordin psihic nu aveau dreptul asta se trateze asa pe cineva, este vorba naibii de o ființa umana, hai acum sa discriminam toți bolnavii, sa le închidem în nas toate ușile și sa se facă nu mai abuzuri, discriminări, și sa fie stigmatizati, pai care e nebunul ala care se crede "normal" și tratează un om bolnav ca pe un gunoi, sau celalalt care vrea sa fie tratat cu respect ca o persoana /ființa umana cu drepturi ca oricare alta persoana bună sau nebuna. Unde mai e normalitatea când ăștia nesimțiți, needucați, Ipocriți și barfitori tratează un om civilizat /îl percepe ca pe un prost, îl judeca, stigmatizeaza, discriminează fără sa știe prin ce o trecut acea persoana, sau îl judeca prin prisma unor barfitori rai voitori random, fără ca măcar sa ii acorde șansă de al cunoaște personal și de abia atunci of course poate sa tragă o concluzie finala, dar atât timp cât acel om fie el cum o fi este un om care nu deranjează pe nimeni, nu fura, nu este o persoana ostila și needucata și dacă ar fi handicapata mintal nu ar trebui disprețuita, marginalizata. Dacă nu ai o problema reala mintală, asta j înseamnă neapărat ca ești un om în adevăratul sens al cuvântului, asta nu înseamnă că ai cei 7 ani de acasă când este evident ca nu ii ai, asta nu înseamnă că ești o persoana simpatica, sau ca ai caracter, bun simt, și altele, totul în viata este relativ și subiectiv. Cum ii spuneam și lui mosotti degeaba e frumoasa foc dacă nu are caracter, este o scârbă, și o bârfitoare și perversa, nu am nevoie de asa ceva, doamne ferește!