| anonim_4396 a întrebat:

Ce presupune o ancheta? Este nevoie de avocat sau nu pentru cazuri de hartuire // violenta domestica? O incepe politia automat sau este nevoie de avocat? Exista exceptii pentru persoane cu tulburari psihice? Nu mai ziceti din burta va rog.

Răspuns Câştigător
| SuNaM a răspuns:

O ancheta este inceputa de un procuror. Nu are treaba avocatul. Desigur, daca procurorul considera ca trebuie luata o declaratie, atunci inculpatul( persoana impotriva careia se face procesul) poate sa spuna ca vrea sa dea raspunsuri doar in prezenta unui avocat pentru ca la o declaratie, orice poate fi folosit impotriva ta de catre procuror. Ideea este ca, daca cineva a depus plangere penala, procurorul v-a incepe ancheta. Daca politia raspunde la un apel de violenta domestica si nu se depunde plangere, atunci da, se v-a auto-sesiza politia, va trimite procesul verbal catre un procuror care v-a incepe urmarirea penala, va face un dosar penal si va aduna probe care ii trebuie. Apoi dosarul penal este trimis la parchet( judecatorie) si aici este instinta persoana inculpata si persoanele implicate. Pentru persoanele cu tulburari psihice, care sunt diagnosticate, ele nu pot fi audiate( sa li se ceara declaratie sau sa li se ia interviu) dar dosarul penal tot continua fara audierea persoanei pentru ca are probleme psihice.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi si intreaba un avocat. Oricum, aici multi zicem din burtă.

| TheGentleman a răspuns:

Referitor la „tulburările psihice" este mai complicat. Tulburările psihice nu te absolvă de răspunderea penală. Îți dau un exemplu: dacă ești depresiv, vei fi tratat, după care vei fi condamnat. La fel, dacă ești alcoolic/ toxicoman