| SaveTheNature a întrebat:

Ce profesie ar trebuie sa fi avut un presedinte inaintea de functia de presedinte, pentru a face fata rolului de presedinte:
- sa fi fost avocat
-sa fi fost economist.
-sa fi fost istoric
-sa fi fost doctor.
-sa fi fost sociolog.
- sa fi fost afacerist
? Eu sunt de parere ca facultatea de drept de formeaza cel mai bine intr-un viitor rol de presedinte (si eventual un orecedent rol de avocat)
Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu conteaza prea mult pregatirea profesionala, cu mult mai importante sunt caracterul, alegearea consilierilor si aptitudinea de a dialoga. Sigur ca ar fi bine sa stie si 1-2 limbi straine, mai ales engleza, dar nu-i asa important. Numai bine!

13 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu cred ca un avocat ar fi cel mai potrivit. Avand in vedere prerogativele presedintelui, un diplomat de cariera ar fi probabil cel mai potrivit. Meseria insa conteaza foarte putin, mult mai importante sunt educatia, cultura si personalitatea. Nici engleza nu cred ca e foarte importanta, la orice intalnire la nivel inalt se apeleaza la translatori. Pentru a impresiona audienta sunt suficiente doua-trei propozitii in limba tarii respective si este suficient sa ne amintim cele 4 cuvinte rostite de Kenedy la Berlin: "Ich bin ein Berliner", care au valorat mai mult pentru public decat multe alte discursuri lungi si elevate, cum ar fi cel ratele care vin din camioane (cunoscatorii stiu la ce ma refer).

| Hombre a răspuns:

Sa fie si caprar dar sa aiba caracter de om corect. Profesiile pe care le-ai enumerat poti sa te stergi cu ele la fund daca un presedinte are una din ele dar are caracter de caca.

| MMihai a răspuns:

Președintele nu face cam nimic conform constituției.
Deci nu are o foarte mare importanță pregătirea lui profesională anterioară, dacă are consilieri buni.

| nutepriveste21 a răspuns:

Sa fi fost inainte muzeograf sau istoric(cel mai bine ar fi ambele) si sa aiba la activ cativa ani de pregatire si instruire la trustul intact alaturi de personalitati notorii precum Gadea, Badea si Ciutacu! Cam asa arata profilul viitorului presedinte in viziunea majoritatii romanilor sau cel putin a unei parti insemnate.

| WR104 a răspuns:

Sociolog sau avocat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza profesia.Totul este ca ajuns acolo, sa fii impartial si sa faci totul pentru binele tarii, al oamenilor ei.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Luptator UFC. Astia au oua, nu prea iti da mana sa ii injuri pe Antene.

| Kanghu a răspuns:

Sa fii fost comunist (Iliescu) sau sa fii fost marinar (Basescu). Ambii au avut respectiv au 2 mandate, deci succesul e asigurat.

| georgedanielc a răspuns:

Eu sunt de parere ca si stiinte politice trebuie sa aiba

Răspuns utilizator avertizat
| XAnonimaXAnonima a răspuns:

Presedintele nostru a fost marinar, deci orice poti sa fitonguelaughing