| Dodo1995 a întrebat:

Ce risca o firma dacă nu vrea sa predea legitimația de curs a unui angajat care a efectuat acel curs extern plătit de el?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legitimatie de curs? Daca exista asa ceva atunci salariatul a primit-o la inceperea cursului si nu la sfarsit, asa ca trebuie s-o aiba, nu inteleg de ce ar fi la firma. Fii mai clar si posibil sa-ti dau un raspuns concret.

| Dodo1995 explică (pentru Ioandelasal):

Pai am fost destul de clar aceea legimatie cu talon am primit o la efectuarea cursului. Cursul nu a fost făcut pe banii lor sau cu ajutorul lor. Dar ei îmi rețin mie legitimația primita de la iscir. Fara motive

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dodo1995):

Probabil ai primit un act care atesta ca ai facut cursul respectiv, indiferent cum se numeste.
Daca angajatorul ti-a retinut actul respectiv si nu vrea sa ti-l elibereze dupa ce ai plecat de la el atunci poti sa-l dai in judecata. Inainte de aceasta depune o cerere scrisa prin care soliciti eliberarea actului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca este o obligatie contractuala eliberarea unei astfel de legitimatii, atunci tribunalul ca decide valoarea despagubirilor survenite ca urmare a neindeplinirii acestei obligatii.
Despagubirea evident e proportionala cu paguba produsa.