| doctoru_5476 a întrebat:

Ce sanse are o fata de 16 anii sa ramina la prietenul ei acasa inpotriva vointei parintilor ei care nu vrea, si ce consecinte urmeaza pentru ia si prietenul ei si binenteles parinti lui care sint propietari iel ne avind rol

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Parintii ei au inca toate drepturile! Depinde cat sunt de inversunati si cat isi doresc sa o desparta de tine! Si politia si legea e de partea lor! Poti fi acuzat de rapire, de viol ca e minora, poti fi acuzat ca o tii sechestrata etc.Proprietarii pot fi si ei acuzati de tainuire, de favorizare la infractiune, de tot ce e mai rau! Nu zic neaparat ca o vor face sau vor castiga, dar orice e posibil! Mai bine impacati-va cu parintii fetei si ajungeti cumva la o intelegere! Succes!

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sincer, la toți vă trebuie o consilieră psihologică. Numai așa vedeți cine cu cine și de ce!
Pa, pa.

| Hombre a răspuns:

Cred ca esti incapabil sa fii tata vesnic acelea-si intrebari si cred ca tocmai de aceea si copilul tau a plecat de acasa.Rar am am vazut asa neputincios.

mira
| mira a răspuns:

Daca parintii depun plangere exista sansa sa fie sanctionat sever in baza mai multor articole.

Abh
| Abh a răspuns:

Pui la nesfarsit aceeasi intrebare in forme diferite, lumea iti ofera solutii, tu te intorci ziua urmatoare si intrebi din nou acelasi lucru. Ce vrei de fapt de la noi? Aici nu suntem la psiholog. Pune piciorul in prag, nu te mai comporta ca o carpa si ia o decizie, ma doare pana si pe mine felul in care faci fata situatiei.

| EUSIATIT a răspuns:

Pai te alegi cu un dosar daca fac plingere parintii si poate peste 3 zile te razgindesti si o trimiti la mamica ei. si. MAi bine gindeste te de 2 ori ca nu e asa o fericire sa te casatoresti de mic o sa te saturi. traieste ti copilaria sau. tineretea ai timp sa te legi la cap

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

0%

| adrianc a răspuns:

Atat timp cat fata respectiva are varsta de 16 ani, este inca sub raspunderea si ocrotirea parintilor ei.Prietenul ei poate fi acuzat de corupere de minori si lipsirea de libertate(art 189 Cod Penal).

| atianin a răspuns:

Nu ar avea nici o sansa iar daca parintii ei s-ar supara tare de tot pot depune plangere impotriva parintilor prietenului ei daca acesta nu este major si se poate termina rau.
Daca are o famile destul de instabila adica certuri, betii si bataii intre parinti si este dispusa sa faca orice pentru a rezolva aceste probleme ar discuta cu ei dar daca este eterna scuza este indragostita pana peste ca de baiat si il iubeste de nu se mai vede atunci ar trebui sa se trezeasca si sa stea la o discutie cu prietenul ei si sa afle de ce tine mortis ca ea sa nu stea la parintii ei pentru ca sigur este ceva putred la mijloc.

| kromstein a răspuns:

Mi-a fost greu sa iti citesc intrebarea. Invata sa scrii corect. Banuiesc ca tu esti "prietenul". Daca e fata desteapta o sa ramane cuminte acasa la ea, cat despre sane, sunt nule. Ca fapt divers...este o consoana numita "L".

| cannes112 a răspuns:

Nici macar unarolling on the floor...adica este o sansa asta daca e cu*va, daca te iubeste stai linistit ca nu o sa ramana