| doctoru_5476 a întrebat:

Am fost si am facut reclamatie la postul de politie precum vreau sa-mi recuperez fata find minora avind 16 anii dar prietenul ei si parinti lui ne jignesc si o invata pe fata ca nu avem cum sa o lom acasa decit daca vrea ia. Dupa care am ajuns la o intelegere ca sa mentina aceasta relatie dar sa vie acasa neputinduse casatori fara incuvintarea parintilor binenteles ca nu a venit find in continuare la aceasta familie, ce pot face sa imi recapat fata find minora nu judeca binele care il vrem crezind ca ie destul de adulta.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pedofilie, viol sau tulburari de comportament, ai 3 alternative.La varsta ei fata nu are cum sa aiba relatii cu alti barbati, si daca are, se pedepseste prin lege.Cate despre tulburarile de comportament, se merge la un specialist si se demonstreaza, daca este nevoie fata poate fi internata.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Am raspuns si la celelalte intrebari ale tale si nu mai revin.
Acum iti mai aduc aminte de o zicala: "Dragoste cu sila nu se poate!" si de completarea ei mai recenta: "Daca se face se cheama viol si se pedepseste."
Poate auzim si de bine!

regis
| regis a răspuns:

Orice demers legal iti poate aduce fata minora acasa pentru cel mult doi ani. Doi ani in care va veti face unii altora viata un calvar si doi ani care vor insemna ruperea definitiva a legaturii dintre voi.
In loc sa te zbati sa iti "recuperezi" fata, canalizeaza-ti eforturile spre a-i castiga increderea, respectul si iubirea si respectandu-i deciziile, chiar si atunci cand sunt gresite.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

16 ani e vârstă legală pentru relaţii sexuale. Mai documentează-te.
Prin urmare, acuzaţii de viol şi alte alea alea nu ai nicio şansă să-l acuzi pe cel la care stă.
Te poţi adresa DGASPC (Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia a Copilului) care împreună cu Poliţia şi CPRUCANE(Centrul de Primire în Regim de Urgenţă a Copilului Abuzat, Neglijat şi Exploatat) poate întreprinde o acţiune în forţă care s-o scoată de acolo şi să o redea familiei în cel mai scurt timp cu putinţă după ce i se oferă asistenţă psihologică.
Pe de altă parte, dacă fata declară în faţa oricărei forme de autoritate (DGASPC, Psiholog, Poliţie, CPRUCANE, etc. etc.) că ea vrea neapărat acolo şi că în familie ei nu îi mai este bine, atunci ca părinte chiar nu ai ce face din punct de vedere legal.
Aşa cum copiilor li se dă voie în caz de divorţ, dacă au peste 12 ani (sau 10?!) să aleagă cu cine vor rămâne, aşa li se dă voie peste o anumită vârstă pur şi simplu să aleagă dacă mai vor să stea în familie sau nu.
Eu sunt de părere că cu cât vei forţa mai mult pe căi legale readucerea fiicei în familie, cu atât o vei îndepărta mai mult pe ea şi te va urî toată viaţa.
Te poţi adresa DGASPC pentru a afla care este procedura de dezicere a drepturilor şi obligaţiilor părinteşti pe perioadă determinată pentru a evita un eventual scandal în caz de fiica ta păţeşte ceva neplăcut acolo.
Totuşi, din moment ce fuge de voi familia şi insistă ea să stea acolo, eu totuşi cred că are un motiv întemeiat.
Nu mai pleca de la premiza că fiica ta nu gândeşte şi că tu ai dreptate. Sigur pe undeva ai greşit şi tu.
Când îţi vei da seama unde ai greşit şi vei fi sigur că poţi recunoaşte în faţa fiicei tale, atunci poate şi ea va reveni la sentimente mai bune.
Succes.

| EUSIATIT a răspuns:

Mai [doctore ] ce faci te joci cu noi.deci nu ma obosesc sa ti raspund pentru ca faci misto.hai ...pasi

| gabriela a răspuns:

Apeleaza la Directia pentru Protectia Copilului!

| thealchemist a răspuns:

Pai in primul rind ar trebui sa-ti revizuiesti comportamentul, pentru ca a ajunge aici inseamna ca ai pierdut increderea ei undeva pe drum.

| thealchemist a răspuns:

Nu stiu pentru ce multumesti "anonim". please, elaborate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai asa ati educato. ce e rau ca are personalitate? candva o laudati; vaaaiii da are o personalitateee, ceva de spariet.lasati fata in pace, ca e minora da stie sa ia decizii importante. daca a gresit vine ea singura.si atuuuunci,...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumim anticipat pentru stupizdi!