| PeekABoo a întrebat:

Ce se întâmpă dacă încalc drepturile de autor (copyright-ul) pe Youtube? Aş vrea să pun o melodie.dar nu este a mea. evident. Dau fundă!
P.S.Am văzut că unele persoane pun în descriere :"I don't own this video"... ajută la ceva?

Răspuns Câştigător
| Nelu62 a răspuns:

Noțiuni de bază despre avertismentele privind drepturile de autor

Dacă primiți un avertisment privind drepturile de autor, videoclipul dvs. a fost eliminat de pe YouTube deoarece un proprietar de drepturi de autor ne-a trimis o solicitare legală completă în acest sens. Atunci când un proprietar de drepturi de autor ne înștiințează pe cale formală că nu aveți permisiunea să-i postați conținutul pe site, legea ne impune să eliminăm conținutul încărcat de dvs.

Nu uitați că videoclipurile pot fi eliminate de pe site din diferite motive, nu doar pentru încălcarea drepturilor de autor. În plus, majoritatea reclamațiilor privind drepturile de autor nu duc la aplicarea unui avertisment. În caz de nelămuriri, aveți la dispoziție un ghid care vă va ajuta să înțelegeți reclamația privind drepturile de autor aplicată videoclipului.
Ce se întâmplă cu contul atunci când primiți un avertisment privind drepturile de autor?

Avertismentele privind drepturile de autor anulează starea bună a contului și duc la pierderea accesului la anumite funcții YouTube.

Dacă primiți trei avertismente privind drepturile de autor, contul va fi desființat. Toate videoclipurile pe care le-ați încărcat vor fi eliminate. Utilizatorii ale căror conturi au fost desființate nu pot crea conturi noi.

Unde puteți găsi informații despre un avertisment primit?

Puteți găsi videoclipurile cu avertismente privind drepturile de autor în secțiunea Notificări privind drepturile de autor din Managerul video, cu condiția să nu fi șters aceste videoclipuri.

Nu puteți soluționa un avertisment dacă ștergeți videoclipul vizat.
Cum puteți soluționa un avertisment privind drepturile de autor?

Există trei moduri de a rezolva un avertisment privind drepturile de autor.

Așteptați ca avertismentul să expire: un avertisment privind drepturile de autor va expira în șase luni, cu condiția să absolviți Școala pentru drepturi de autor și să nu mai primiți alt avertisment în această perioadă.

Obțineți retragerea reclamației: puteți contacta persoana care a revendicat videoclipul și îi puteți cere să își retragă reclamația privind încălcarea drepturilor de autor.

Trimiteți o contranotificare: dacă videoclipul a fost eliminat deoarece a fost identificat în mod greșit ca încălcând drepturile de autor sau corespunde unei potențiale utilizări corecte, vă recomandăm să trimiteți o contranotificare.

3 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Problema este sa nu o difuzezi in locuri de interes public.concerte,sa fii dj, la petreceri, discoteci, cluburi, etc.

| dannyel86 a răspuns:

Inainte Youtube scotea secventa video de tot de pe server. In ultima vreme au aplicat alta politica, separat pe fiecare element audio sau video. Asa cum s-a precizat deja, daca nu ai drepturi de autor pentru melodie si postarea e detectata, ti se va anula sonorul (video mut). Din editarea continutului video, tu vei putea pune alta piesa pe fundal, sau chiar aceeasi melodie (nu cunosc detalii, dar cred ca se poate folosi acest truc). happy

| lizy12iul a răspuns:

Eu am postat o melodie(lyric) la fel fara drepturi de autor si mi-au luat sunetul si mi-au lasat videoclipul straight face nu cred ca ajuta la nimic descrierea fiindca si eu am scris de cine era compusa, cantaretul si studioul si nu a ajutat la nimic... dar incearca! poate nu o sa dea raport, iar daca dau o sa iti ia sunetul si atat happy