| aimullah123 a întrebat:

Ce se intampla cu un detinut care evadeaza daca este prins?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va fi condamnat si pentru evadare si va executa mai multa inchisoare. Conform Codului penal, citez:
"ART.285. Evadarea
(1) Evadarea din starea legală de reţinere sau de deţinere se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
  (2) Când evadarea este săvârşită prin folosire de violenţe sau arme pedeapsa este închisoarea de la unu la 5 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(3) Se consideră evadare:
  a) neprezentarea nejustificată a persoanei condamnate la locul de deţinere, la expirarea perioadei în care s-a aflat legal în stare de libertate;
b) părăsirea, fără autorizare, de către persoana condamnată, a locului de muncă, aflat în exteriorul locului de deţinere.
(4) Pedeapsa aplicată pentru infracţiunea de evadare se adaugă la restul rămas neexecutat din pedeapsă la data evadării.
(5) Tentativa la infracţiunile prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) se pedepseşte."

| mgtow a răspuns:

Ii adauga ani aditionali in puscarie

| Simpatic a răspuns:

Codul penal spune urmatoarele despre evadare in articolul 285:

Evadarea

(1) Evadarea din starea legală de reţinere sau de deţinere se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.

(2) Când evadarea este săvârşită prin folosire de violenţe sau arme, pedeapsa este închisoarea de la unu la 5 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.

(3) Se consideră evadare:

a) neprezentarea nejustificată a persoanei condamnate la locul de deţinere, la expirarea perioadei în care s-a aflat legal în stare de libertate;

b) părăsirea, fără autorizare, de către persoana condamnată, a locului de muncă, aflat în exteriorul locului de deţinere.

(4) Pedeapsa aplicată pentru infracţiunea de evadare se adaugă la restul rămas neexecutat din pedeapsă la data evadării.

(5) Tentativa la infracţiunile prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) se pedepseşte.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Îl duce înapoi la dilibau, la mititica.

| johnnny123 a răspuns:

Primeste un bonus la sentinta.

| Dismally a răspuns:

Isi va continua pedeapsa si va primi si un bonus de inca cativa ani.

| Vl4dootz a răspuns:

I se acorda pedeapsa suplimentara.