| Utilizatoare123 a întrebat:

Ce se intampla daca ANAF verifica o mica afacere, neinregistrata? Sa zicem ca cineva il toarna pe X pentru ca vinde prajituri facute de el fara bon fiscal.

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Primeste o amenda fiscala si i se calculeaza retroactiv un impozit forfetar (la care se aduna dobanzi si penalizari de intarziere).

| Utilizatoare123 explică (pentru Bula):

Cum pot afla cam cat ar fi amenda? Daca statul nu stie exact veniturile, profitul...

| Bula a răspuns (pentru Utilizatoare123):

ANAF are impozite forfetare stabilite pentru fiecare meserie si sunt de ordinul miilor de lei pe an.

| Utilizatoare123 explică (pentru Bula):

Stii cumva unde as putea sa le vad? Ar fi normal sa le posteze si ei undeva

| Bula a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Nu le posteaza (eventual doar exemple, putine).

| doctorandus a răspuns:

Depinde, o gospodina care face asta o data pe luna nu e o afacere.

| Utilizatoare123 explică (pentru doctorandus):

Face in fiecare weekend cateva comenzi

| ioana748 a răspuns:

Da, depinde cati clienti are. Daca sunt un grup de prieteni care platesc ingredientele si gazul, nu stiu daca este chiar o afacere. Insa daca aceste lucruri se intampla repetitiv si la scara larga, cu reclama in online si ajutoare in bucatarie se poate lasa cu sancțiuni, fiind vorba despre activitati economice neautorizate, venituri ilicite.
https://www.ey.com/ro_ro/tax-alerts/buletin-juridic-3---noiembrie-2023

| Utilizatoare123 explică (pentru ioana748):

Sa zicem vreo 6 comenzi/weekend. In fiecare weekend. Nu e profit la propriu, dar vreo 300-400 de lei tot ies in total. Vad ca in articol scrie despre persoanele juridice mai mult.

| ioana748 a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Dupa cate se pare, o face din placere si cei care comanda platesc ingredientele.

| MistarGoGu a răspuns:

S-a legalizat Hoția in Romania! Pana la 1 M € daca dai la " pace " cu ANAF-URA scapi fara dosar penal! Hatz Jonele hai la EVAZIUNE!
Il ia ANAF-Ură si pe " turnător " la intrebari crezi ca scapa? Nu cred ca este ca in Caragiale " O dăm anonimă! Nu merge asa! Sper!

| Simpatic a răspuns (pentru MistarGoGu):

Valabil si pentru evazionistii de pe olx care vand de ani si ani de zile din locuri obscure... de la haine la telefone scumpe si au facut evaziune de sute de mii de euro pana in prezent pana acum nimeni nu i-a intrebat de sanatate si mereu s-au gasit "gainari" care sa vina cu fel si fel de propuneri legislative care acopera alti gainari
dar la sesizare si "pont" poti fi chemat in speta si daca ai vandut un lucru de 200 de lei (mai ales daca trimiti prin firma de curierat!) si nu l-ai declarat! au fost multi care au vandut 2 chestii in toata viata lor si au fost chemati la ANAF pentru asta...iar altii vand de 5000 de euro pe luna (doar un exemplu) fara sa fie inregistrati fiscal, si nu sunt chemati niciodata happy
tara de rahat Romania pentru ca ne conduc cei care ne conduc, capurile plecate si vasalii UEwinking
de asta cei care ati plecat in afara nu v-at i mai intors aici, si bine ati facut!

| MistarGoGu a răspuns:

Stii " suspect " de multe informatii! despre afacere... comenzi. bani...
Acel " cineva " care vrea sa " toarne " ESTI CHIAR TU?
Stii vorba aia cu " sapatul gropii altuia si cu cazutul in ea? Pai este frumos?

| Utilizatoare123 explică (pentru MistarGoGu):

Tocmai, ca nu stiu nici o informatie. Nu sunt eu turnatorul, stai linistit. Dimpotriva.