| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla daca nu imi platesc amenda la ratuc? Si-au batut joc.100 de lei sad fiind majora, locuiesc cu parintii

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca n-o platesti amenda va fi trimisa compartimentului de impozite si taxe de la primaria de domiciliu si aceasta va incepe executarea silita, in primul rand prin poprire pe salariu, apoi conturile din banci.
Daca nu te pot executa silit, din cauza ca nu ai bunuri mobile executabile silit, pot sesiza instanta de judecata pentru transformarea amenzii in ore de munca in folosul comunitatii, se pot da pana la 50 ore de munca.

| RareşTPUro a răspuns:

Tu le-ai aratat buletinul. Ei au luat datele. Adica numele si adresa si vine acasa prin posta amenda.

| DanielCD a răspuns:

Amenzile se duc la Directia Impozite si Taxe locale pe rolul fiscal, adica pe adresa de domiciliu(din buletin); deci nu ai cum sa nu o platesti. De ce? pai cand te duci sa platesti impozitele locale(adica la casa, masina etc) apare si amenda de platit si te pun sa platesti mai intai amenda, iar dupa aceea impozitlee aferente! Iar daca nu platesti impozitele, se acumuleaza majorari, oricum pana la uram tot o sa le platesti(+amenda). Bafta!