| Cr7adi a întrebat:

Ce se intampla daca nu platesc o amenda de parcare neregulamentara?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Amenda va fi trimisa spre executare silita la compartimentul de impozite si taxe de la primaria domiciliului tau si vor incerca executarea prin toate mijloacele legale - poprire pe salariu sau conturi in banca, pe sumele ce le ai de primit de la terti si executarea unor bunuri mobile.
Daca nu reusesc executarea, deoarece nu ai venituri sau bunuri mobile executabile silit, pot face sesizare la judecatoria, pentru transformarea amenzii in ore de munca in folosul comunitatii, poti primi pana la 50 de ore. De asemenea executarea poate fi facuta pana la implinirea termenului de prescriptie si acesta este de 5 ani, incepand cu data de 1.01. a anului urmator.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai ceva pe numele tau va fi adaugata la impozit, daca nu va ramane acolo pana cand vei avea nevoie de orice adeverinta de la finante, moment in care vei fi obligat sa o platesti

| neutrino a răspuns:

O vei plati atunci cand nu te astepti!

| NanexxD a răspuns:

O pune la impozit dar nu pe toata o data... o pune treptat sau daca vrei sa-ti faci buletinu. trebuie sa o platesti sau o alta chestie la primarie stai fara griji.

| soranamaria13 a răspuns:

Daca nu platesti amenda o sa iti vina acasa o scrisoare prin care o sa iti ceara mai multi bani si daca nici dupa asta nu o platesti intri la puscarie

| suntserios a răspuns (pentru soranamaria13):

Intri la puscarie... amuzant