| Luclaur a întrebat:

Ce se intampla daca nu ma prezint la o citatie?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Prezinta-te cu citatia la politia ta locala, explica-le cazul si roaga-i sa ia legatura cu cei de la Mamaia pentru a-ti lua declaratia in localitatea ta de resedinta. Este un termen in justitie dar nu-mi vine acum, in minte. Este ca atunci cand se face comisie rogatorie in cazuri internationale. Eventual poti cere un sfat de la un avocat sau un jurist bun.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Iti vor trimite alta si alta pana cand va veni Politia si te ia de acasa.

| Luclaur explică (pentru darrio2007):

Treaba e că astă vară prin iulie la mare mi-a furat tot dupa plajă...am fost la politie a de pus o plingere cu mentiunea ca nu vreau decat cheile de la mașină in rest nimic.
Eu locuiesc la 400km si m-am gindit că o sa mă cheme pe acolo.In decembrie am primit un plic prin care spune ca nu s-a gădit autorul si cam atît. Pînă ieri cand ma trezesc că mă cheama la Mangalia, si sincer nu vreau sa ma duc.
..cine îmi plăteste mie drumul, timpul pierdut etc.

| sadrian46 a răspuns (pentru Luclaur):

Nu îți plătește nimeni nimic. Dacă vrei rezolvarea cazului, te duci.

| darrio2007 a răspuns (pentru Luclaur):

Ar trebui sa te duci. Este in interesul tau.

| Violleta2022 a răspuns:

Se amana procesul si esti bun de plata din cauza asta.
la tribunal nu poti sa spui "nu ma duc, ca nu vreau", ca tu ai depus plangere si ei au muncit sa gaseasca hotul. Acum nu-ti poti bate joc de judecator si Politie, neavand chef sa te duci la proces, ca nu-i de joaca.
Daca nu aveai chef de plimbari, de ce nu ti-ai retras plangerea demult, ca sa nu mai munceasca nimeni sa-ti aduca dovezi si posibil bunurile furate.

| Luclaur explică (pentru Violleta2022):

Nu am trecut niciodata prin așa ceva, m-am gîndit că o să fie un AN și atît, n-am știut că trebuie retrasă plîngerea. Oricum mulțumesc pentru răspuns.

| Luclaur explică (pentru Violleta2022):

Acum parca simt nevoia să mă explic:pe 17.dec am primit o comunicare și o ordonantă care se încheie cu dispunerea la renuntarea la urmarirea penală și ieri mă citează pentru confirmare renunțare urmărire penală. Asta nu înțeleg de ce trebuie să merg personal nu se poate prin tel. mail sau transmis cumva ca să nu mai bat 800km degeaba.PS: la poliție am declarat că nu vreau proceduri penale...doar cum le-am spus polițiștilor (convins că nu o să găseasca nimic) cheia de la mașină... poate au aruncat-o pe undeva în rest nu am nici o pretenție.

| mihai69 a răspuns:

Depinde de citație. Orice, între nimic și ridicare cu forța și dus la tribunal.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Poti retrage plângerea. O poți trimite prin fax si vei scăpa de proces. Daca nu se va amâna si cheltuielile judiciare vor fi tot mai mari. Așa o sa scapi mai ușor. Cheltuielile judiciare pentru o ședință sunt in jur de 150 lei. Dar daca nu s-a ținut inca nici o ședință posibil sa nu plătești nimic. Te du la Primărie cu citația si trimite de acolo prin fax cererea prin care îți retragi plângerea si ai terminat.