| kidmakka a întrebat:

Ce se intampla daca un chirias nu respecta termenul mentionat in contractul de inchiriere intocmit la finante, plecand mai repede decat este precizat?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot fi 2 situatii:
1.Chiriasul pierde garantia, daca exista.
2.Proprietarul il poate da in judecata pentru chiria pe 60 de zile.

| alessia5158 a răspuns:

Daca contractul de inchiriere nu contine vreo clauza referitoare la respectarea, de catre chirias, a duratei inchirierii, acesta poate pleca oricand.

| corbulalbrosu a răspuns:

Intr-un astfel de caz/situatie, proprietarul este nevoit sa anunte administratia financiara pentru ca aceasta sa ia act de situatia nou creata si incepand din momentul anuntarii sa fie sistata sau anulata plata in continuare a impozitului pe venitul obtinut din inchirierea locatiei resective.