| lullaby23 a întrebat:

Cât este contractul de închiriere la ANAF pentru un apartament?

4 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Este obligatia proprietarului de a inregistra la ANAF contractul de inchiriere in vederea platii impozitului pe venitul rezultat din inchiriere. Daca nu gresesc, va avea de platit in total cam 15% din valoarea incasata, dar nu sunt sigur, ca s-a modificat codul fiscal. Inainte era mai mult.

| lullaby23 explică (pentru Holiday):

Proprietarul a spus că noi trebuie sa plătim contractul.

| Holiday a răspuns (pentru lullaby23):

El trebuie sa stabileasca pretul de inchiriere in asa fel incat sa isi atinga obiectivul financiar. Adica dupa ce plateste impozite, taxe sa ramana cu banii doriti. Bineinteles trebuie ca pretul sa fie in pretul pietei, altfel nu inchiriaza in veci.
Ideea e ca banii aia trebuie platiti de el din valoarea chiriei incasate. Tot el este obligat conform legii sa il inregistreze.

| gheorghe699 a răspuns:

Proprietarul,incheie contract cu primaria, unde plateste un impozit, apoi tot proprietarul plateste CASS, din banii declarati chirie la primarie ..am patit eu in timpul unui dobitoc de primministru, unul boc, care a dat o lege retroactiva si a trebuit sa platesc cas 1200lei pentru un an (11doisprezece miilioane vechi)desi platisem cass, din salariu, motiv pentru care de atunci nu am m-ai inchiriat.